Předloha novely zákona o státním zastupitelství počítá i s vytvořením speciálního útvaru pro boj s korupcí a terorismem. Působit by v něm mělo přibližně 25 státních zástupců, které by řídil náměstek nejvyššího státního zástupce s poměrně širokými pravomocemi.

Uvedl to nejvyšší žalobce Pavel Zeman, který v pondělí hodnotil završení prvního roku ve své funkci. Vytvoření útvaru by stát přišlo na asi 106 milionů korun a zahájit činnost by mohl od ledna 2013.

Řediteli útvaru by nejvyšší státní zástupce nemohl dát takzvaný negativní pokyn. Nejvyšší žalobce by jej tak nemohl vyzvat k zastavení či přerušení stíhání v některé z rozpracovaných kauz.

Vytvoření útvaru je jedním z klíčových kroků, jimiž chce Česká republika bojovat proti bující korupci. Obdobný útvar s úspěchem využívá sousední Slovensko. Právě jeho model zčásti kopíruje připravená novela zákona o státních zastupitelství ČR.

Sídlo blízko Prahy

Zeman předpokládá, že by útvar pracoval na nejzávažnějších kauzách spojených s korupcí a terorismem. Méně závažné případy by pak předával na okresní a krajská státní zastupitelství.

Instituce by neměla sídlit v Brně, kde působí Nejvyšší státní zastupitelství. Podle Zemana je vhodné, aby útvar sídlil někde v blízkosti Prahy, který je "hlavním informačním uzlem". V budoucnu by v ní mohl sídlit celorepublikový policejní útvar pro boj s korupcí a terorismem, jenž by měl teprve vzniknout.

Nejširší pravomoci

Velké diskuze se podle Zemana vedly o tom, jaké postavení by nový útvar státních zástupců měl mít a jak velká nezávislost by mu měla být přiznána. Nakonec byla podle nejvyššího státního zástupce vybrána varianta s těmi nejširšími pravomocemi.

Vytvoření útvarů je jednou z nejvýznamnějších změn, s níž novela zákona o státním zastupitelství počítá. V minulém týdnu byl již předložen vládě do připomínkového řízení.