Pražský primátor Bohuslav Svoboda pokračuje ve svém zatím veleúspěšném politickém tažení. V pondělí večer se stal předsedou pražské buňky ODS. Svého jediného soupeře Jiřího Janečka porazil přesvědčivě, když se pro něj vyslovilo 68 z 95 hlasujících delegátů. Janeček dostal 10 platných hlasů.

"Měl jsem velké množství nominací, ale tolik hlasů jsem nečekal," řekl spokojený Svoboda s tím, že je možné odteď mluvit o jednotné ODS v metropoli.

Svoboda totiž v pondělí dosáhl i jednoho překvapení. Podařilo se mu naráz obměnit celé vedení pražské regionální organizace. Sám rezignoval na pozici prvního místopředsedy a zbylí čtyři místopředsedové vyslyšeli jeho výzvu a funkce složili také.

Blažek se vzdal

Odejít ale nechtěli všichni. Z pozdějších projevů vyplynulo, že jako jediný odmítal Svobodovu výzvu k rezignaci uposlechnout bývalý primátorův náměstek Rudolf Blažek. Nakonec ale svůj boj vzdal. "Jsem realista," řekl Blažek a následoval Pavla Klegu, Tomáše Chalupu a Josefa Noska.

Pozici prvního místopředsedy získal náměstek ministra financí a šéf ODS v Praze 5 Zdeněk Zajíček, který byl zvolen drtivou většinou, když dostal 84 hlasů.

Řadovými místopředsedy byli zvoleni starosta Prahy 4 Pavel Horálek, místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík, radní Prahy 3 Ondřej Pecha a poslanec Marek Benda, o kterém se v kuloárech hovoří jako o vyslanci premiéra Petra Nečase, Svobodova spojence.

Svoboda vysokým favoritem

Svoboda byl už dopředu jasným favoritem volby, v minulých týdnech dostal 12 nominací z patnácti.

Bývalý radní Jiří Janeček získal podporu jen ve své domovské Praze 11. Odcházející předseda Boris Šťastný, který rezignoval po ustavení nové koalice ODS a TOP 09 na pražské radnici, znovu kandidovat nechtěl.

Ve svém projevu si navíc neodpustil tvrdou kritiku svého soupeře, který jej sesadil. Šťastný označil za chybu, že na kandidátku do komunálních voleb v roce 2010 byli nominování lidé bez zkušeností v ODS, tedy i Svoboda.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.