Prodej klobás na Václavském náměstí nedáme! zní unisono od vedení první pražské městské části. Vedení Prahy 1 přirovnalo zdejší nabídku "opečené lahůdky" k národnímmu kulturnímu dědictví a likvidaci stánků odmítlo.

Hlavní město chce naopak dosavadní stánky z Václavského náměstí odstranit do konce roku. V budoucnu je mají v rámci opravy celého náměstí nahradit kamenné stavby, kde se budou prodávat zejména noviny, květiny či pečivo.

Zda se do centra vrátí i klasické klobásy a jiné pochutiny, chce vedení města teprve zvážit.

"Nechci jít do konfliktu s radními hlavního města. Nedomnívám se ale, že by zrušení vuřtů Praha 1 podpořila. Vuřty na Václavák patří," řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Dodal, že i když nejsou zapsány na seznamu kulturního dědictví, on je za národní kulturní dědictví považuje.

Podle Lomeckého plán změnit stánky na náměstí vyplývá z architektonické studie, kterou podpořilo vedení města i městské části. Místo dosavadních stánků, které jsou vedeny jako provizorní, by měly vzniknout kamenné obchůdky splňující všechny hygienické podmínky.

Majitelem nových stánků bude magistrát, který tak bude mít větší kontrolu nad prodávaným zbožím. Uvedla to radní hlavního města Aleksandra Udženija (ODS). Zmizet by z nich měl například alkohol.

Město se pokusilo z bulváru vedoucího od Národního muzea k Můstku stánky odstranit již zhruba před pěti lety. Záměr magistrátu ale tehdy vyvolal vlnu protestů a řadu petičních akcí.

Docílily toho, že vedení magistrátu postoj přehodnotilo a navrhlo, aby se pouze snížil počet stánků a omezil jejich sortiment.

Tradice pouličního prodeje občerstvení na Václavském náměstí vznikla už za první republiky, tehdy se párky, kaštany a zmrzlina prodávaly z pojízdných vozíků. Po druhé světové válce se prodej občerstvení soustředil do dvou až čtyř pevných stánků. Jejich počet výrazně vzrostl v 90. letech.

Čtenáři IHNED.cz debatovali, zda stánky s uzeninami na Václavské náměstí patří. Děkujeme všem za názory!


Miroslava Spíšková, Praha

ANO, buřty tam patří, rozhodně více, nežli Mac Donald a KFC.


Filip

Abych řekl pravdu, radši bych byl pro zmizení těchto stánků, protože se v jejich blízkosti objevují holubi a ti jsou přenašečem nemocí. Stejně si v nich nikdy nic nedávám z hygienických a bezpečnostních důvodů.


Jitka Jechová, Praha 7

Ano, buřty a klobásy na Václaváku ponechat!


Ševčík Karol, Heřmanův městec

Opečená klobása tam byla vždy. Jako mlaďas,při návštěvě Matičky, jsem si vždy dal parase,nebo klobásu.Žádné hambáče!


Václav Řehák Praha 11, dříve Praha 1

Pečenáče si na Václavském náměstí kupuji 65 let. Zatím se nenašli žádní revolucionáři, kteří by je zrušili. Snad i nyní převládnou radní, kteří si podrželi zdravý rozum.


Celim, Praha

Buřty by se tam prodávat měly, nevidím sebemenší důvod k rušení prodeje. Stánky by se tam mohly střídat - občerstvení - trafika -květiny. Těch stánků by tam nemuselo být hodně, občerstvení by mohlo být tak čtyřikrát po celé délce. To by bohatě stačilo.


Jiří, Praha

Souhlasím se zrušením / resp. se zkulturněním. Smradlavé klobásy, disko hudba, ukrajinské ženy za pultem a ožralí otrapové. Kultura...


Molit, Zbožíčko

ANO zkulturnění stánků, ANO ponechání buřtů, bez azbuky a přízvuku a bez matrjošek a hambáčů.


Olda

Rzhodně tam buřty patří. Jsem z Prahy i když již žiji mnoho let pryč. Ale dobře pamatuju jak jsme si je dávali.Rozhodně tam patří.


Lukáš, Praha

Pokud pujde o klasická hladová okénka, tak budiž, ale stánky rusofonních mafie s ohavným designem ještě zhoršující i tak nešťastný Václavák, ne.

Něco stylovějšího a neoblepené individui a veksláky by určitě Václaváku pomohlo. A co se týče klobás?
Myslim, že čas na posun ke kvalitnějšímu a zdravějšímu stravování měl nastat už dávno. Nostalgie není žádným argumentem na obhajobu spálených přemaštěných sajrajtů.


Otakar Svoboda, Praha 4

Hlavním problémem podivného Václaváku určitě nejsou klobásy. Ale auta, hluk, drogy, podivné existence, bordely hned za rohem, jednoduše jakási balkánská džungle. Na druhé straně tyto klobásy nemají s těmi kvalitními, chutnými a příjemně nabízenými společného nic. Jsou stejně jistě národním dědictvím, jako písničky Heleny Vondráčkové. Co ovšem chcete od komunálních politiků.


Vlastimil Caha, Třebíč

Bez buřtu by nebyl Václavák. Jsem z Moravy a při návštěvě Prahy se na ně vždy těším, i když jsou drahé. Pokud to zrušíte, tak z toho udělejte muzeum bez přístupu veřejnosti. Proboha, snad jsme normální lidé.


Jiří Roubíček, Roudnice n.L

Buřty, špekáčky, klobásy a nejen ony na Václavák, zrovna jako kamkoliv jinam na veřejná prostranství prostě patří. Bez jakékoliv diskuse. A jestli si magistrátčíci nevymohli dosud výpalné, nic to na věci nemění. A pokud výše zmiňované lahůdky zakážou, pak to jenom potvrzuje výše naznačené.


Vít Lízal, Brno

Žádné stánky. Chodník je určen k chození. Je tam dostatek prodejního prostoru v kamenných obchodech.
Líbilo se mi v Irsku, že na chodníku nic nezavazelo. Ani reklamy.


Ondřej Moravec, Brandýs n/L-St.Bol.

Kdyby se jednalo o prodej kvalitních potravin v pěkném stánku, možná bych nebyl proti. Současný stav, kdy se zde prodávají karcinogenní buřty, smažený sýr v housce a další odpornosti, nepovažuji za dobrý. Obzvláště ne na Václavském náměstí. Tyto stánky jsou i z estetického hlediska v dané lokalitě nepřijatelné, červené plastové budky s nápisy "Coca-cola" apod., ze kterých řve hudba z 80. let, opravdu nejsou vhodným doplňkem tak významného místa. Navíc se k nim stahují narkomani a bezdomovci, což občas v kontrastu s fotícími turisty vytváří sice neobvyklou, leč poněkud smutnou podívanou. S tradicí z dob první republiky má toto pramálo společného. Zrušení a nahrazení těchto stánků kamennými obchůdky, kde bude mít magistrát větší kontrolu nad prodávaným sortimentem, považuji za velmi dobrý nápad.


 

David, Praha

Když už na Václaváku prodávat vuřty jako "pražskou tradici", tak ne od ruských firem, které ty stánky mají všechny pronajatý snad kromě jediného v horní části, ruských prodavaček a s garantovanou kvalitou... Plán magistrátu je určitě sympatičtější než to, co doteď předvedla P1.


 

Tomas, Praha

Zkulturnit nebo zrusit. A to plati i pro obchody se suvenyry na Mustku, v Melantrichove a podel cele Kralovske cesty. Vypada to tady jako obrovsky bazar s levnym zbozim polepeny levnou reklamou, osvetleny neony a doplneny hlasitou diskotekovou hudbou.

Ma takto vypadat pamatkova rezervace UNESCO?


 

Jiri234

Jsem rád, že má někdo z politiků v Praze rozum, už jsem se bál, že budu muset nakonec demonstrovat i za zachování klobás na Václaváku. U řady stánků jsou velmi chutné a poctivé (ne nejlevnější, ale cena kvalitě myslím odpovídá) a rád si je tam občas dám. Neumím si představit, že by v centru z rychlého občerstvení zůstal jen MacDonald s jídlem, které nerozeznám od plastu, na kterém se podává.


 

Filip V., Praha 5

Bezpečností a hygienické důvody?
Před lety proběhl test a tamější klobásy dopadly velice, ale opravdu velice dobře. Sám si je tam dám jednou za uherský rok protože zdravé to samozřejmě moc není (tučnost), ale jinak tam problém není. A za tu dobu co si je tam dávám jsem ještě nikdy neměl žádné "střevní problémy". Takže já jsem pro to stánky ponechat, ale zařídit ať vypadají nějak rozumně a není z nich reprodukována hudba a ani mluvený projev v několika jazycích!. To by mě čert vzal když to slyším!


 

Štěpán Křišta, Praha 3

Buřty zrušit a to by měl být jen začátek, jak z Václaváku, týhle ostudy centra Prahy udělat esteticky akceptovatelnou a přátelskou zónu jak pto turisty, tak pro občany Prahy.


 

Milan Frýbský, Praha

Co si vzpomínám, tak tak ty uzeniny bývaly vždycky nekvalitní, předražené a mluvilo se o tom, že majitelé jsou pražští mafiáni. Podobně jako například u stánků provozovaných na Staroměstském náměstí, které provozovala firmy rodiny Kočků a jistého ruského mafiána sledovaného BIS. Jiné občerstveni pod taktovkou města jenom uvítám.


 

Richard Abel, Tábor

Ty buřty k Václaváku patří. Nechte je tam, když jedu do Prahy skoro vždy si tam zajdu. Nevím proč se pořád vymýšlí něco extra, když to dosavadní krásně funguje. Máte prostě dlouhou chvíli a málo práce, tak se zabýváte vším možným,jenom ne tím, co většině vyhovuje. Snad ten primátor Svoboda co předvedl excelentní výměnu špatných figur na Pražské radnici a navrhl místo hovadin pro městskou policii potřebnou a vítanou změnu pracovní náplně. Moc se mi líbí, přestože jsem jej po volbách nemusel. Už jsem pochopil, že myslel dál než jenom na příští den. Díky za rozum a pevný postoj.


 

Jiří Nerad, Cheb

Je mi třiašedesát let a v době mého dětství se již na buřtíky na Václavák chodilo. Bohužel tehdy byly kvalitnější. Podotýkám, že jsem rozený Pražák a pro mne stánky s vuřty k tomuto prostoru neodmyslitelně patří.

Související