Hackeři hlásící se ke sdružení Anonymous napadli a ovládli web ODS, uveřejnili tam své prohlášení odsuzující smlouvu ACTA, která má chránit duševní vlastnictví na internetu. IT odborníci ODS obnovili provoz stránek v půl deváté ráno.

"ACTA staví zájmy vybraných mediálních korporací nad práva člověka. Kvůli ochraně duševního vlastnictví vybraných subjektů se my všichni musíme vzdát části svých práv," píšou Anonymous mimo jiné na webu.

V prohlášení na webu ODS hackeři apelovali i na prezidenta, aby se proti kritizované smlouvě postavil. "Budoucnost naštěstí ještě není ztracena, a proto Vás vyzýváme k využití Vašeho vlivu k nápravě," uvádějí.

Prohlášení dominoval znak Anonymous - maska inspirovaná tragickým hrdinou katolických vzbouřenců v Londýně na počátku 17. století Guyem Fawkesem, jejíž moderní podoba se objevila v komiksu V jako Vendeta.

Odpůrci ACTA projdou Prahou

Česká pirátská strana na čtvrteční odpoledne na pražský Klárov svolala protest proti nedávnému podpisu protipirátské dohody ACTA. K účasti se podle Facebooku přihlásilo více než 6200 lidí.

Z Klárova se demonstranti vydají na Pražský hrad, protest má skončit v podvečer opět na Klárově. Mezi 15:00 a 17:00 doporučují organizátoři návštěvu Poslanecké sněmovny.

Hackeři zaútočili i na stránky Sněmovny

Ve středu odpůrci smlouvy útokem dosáhli odpojení internetových stránek sněmovny. Web Sněmovy ve čtvrtek ráno už fungoval normálně.

"Čekali jsme to až ve čtvrtek, útok vypadá stejně jako nedávný na webové stránky Úřadu vlády," uvedli podle Aktuálně.cz pracovníci IT oddělení sněmovny. Podstatou útoku je podle nich masivní počet požadavků na připojení na webový portál sněmovny.

"Odblokovali jsme webové rozhraní, takže zaměstnanci a poslanci dál můžou využívat intranetový systém sněmovny, vnější uživatelé ale ne," vysvětlili.

Anonymous nejsou jen hackeři

Anonymous útočí kvůli kritice smlouvy ACTA na různé weby i v jiných zemích. Před několika dny hackeři napadli a zablokovali například některé webové stránky francouzského ministerstva vnitra.

Tato skupina je volným společenstvím hackerů, recesistů a síťových aktivistů, které nemá jasnou strukturu a vedení a ani jasné zaměření, proti čemu a jak bojuje.

Všeobecně je vnímáno jako hackerské sdružení, protože největší pozornost vzbuzuje svými hackerskými útoky, ale prezentuje se i různými žerty či recesemi nebo pouhými informacemi a sděleními na internetu. skupina se často prezentuje výše uvedenou maskou.

Co si myslíte o smlouvě ACTA, co vám nejvíce vadí? Obáváte se o svobodu na internetu? Nejzajímavější komentáře zveřejníme, děkujeme!

 

Váš názor: 
Vaše jméno a obec: 
Váš e-mail: 

Pavel Kadlec

Nemyslím si, že je správné aby takzvané pirátství řešil stát a zákony. Pirátství totiž nemusí být etické, ale nemělo by s to považovat za protizákonné.
Jde o pouhou externalitu, kterou se snaží odstranit bohaté filmové a hudební společnosti tím, že podplácejí politiky.
Pirátství není správné, je to ale jenom důsledek cenové politiky. Aneb hudební a filmové prostředí je normálně konkurenční. Dobrý hudebník si vydělá vždy (stejně jako film).
Pokud se společnostem šíření nelíbí, musí systém za své peníze zdokonalit.
ACTA přesahuje jisté meze svobody, jestli by měla platit by mělo rozhodnout referendum.


 

Pavel Faun

Již jen fakt, že k podpisu ACTA došlo v naprosté tichosti, poukazuje na (pod)úroveň demokracie v západní civilizaci a na vedení ekonomického terorismu nadnárodních korporací vůči obyčejnému člověku. (...) Ten, kdo se snaží získat si objektivní přehled o úpadku západní civilizace, k tomu brzy, díky ACTA, ztratí nástroj v podobě svobodného internetu. Dnes nám již ani ČT nepodává objektivní informace a to je placena z peněz daňového poplatníka. Obyčejný člověk, nucený platit daně naší krajně nedůvěryhodné vládě, svojí nevědomostí a ignorancí vyživuje rakovinotvorný systém, který celý svobodný svět brzy pohltí za živa.


 

Otakar Petr, Hradec Králové

Velice zajímavé, že ODS a panu premiérovi se nelibí fiskální unie rozpočtové zodpovědnosti a nechal by o ní hlasovat v referendu, ale o takto zásadní dohodě, kterou vláda podepsala se mlčí... ja si teda demokracii představuju jinak.

Související