Za potíže s výplatou sociálních dávek už přišli o místa dva vysocí úředníci. Ministr ve středu ohlásil, že za potíže kolem výplaty dávek potrestá lidi v manažerských funkcích.

Ve čtvrtek padla dvě jména: ředitel odboru informatiky René Piták a výkonná ředitelka úřadu práce Alena Králová.

"Odvolal jsem ředitele odboru informatiky ministerstva pro pochybení v manažerské oblasti řízení podřízených, kteří mají na starosti informatiku v celém resortu," uvedl Drábek.

Odejít musí také výkonná ředitelka úřadu práce Alena Králová, která měla podle ministra na starost přenos údajů a identifikaci při přihlašování do nového informačního systému.

"To byla jedna z věcí, která velmi výrazně ztěžovala postup prací zejména v prvních dnech ledna," řekl ministr.

Další personální změny Drábek nevyloučil. Řekl ale, že už nebudou v jeho kompetenci a budou se týkat lidí "na nižších stupních řízení".

Dopadnou tedy na pracovníky úřadu práce, které může odvolávat jeho generální ředitel Jiří Kubeša.

Sobotka: Odpovědnost nese ministr

Systém vyplácení dávek změnila od ledna Drábkova reforma. Všechny příspěvky a podpory vyplácejí nyní úřady práce. Převzaly agendu a asi 1660 úředníků od radnic.

Změna je od počátku terčem kritiky. Ta zaznívá od odborů, úředníků, opozice i koaličních partnerů. Opoziční ČSSD požaduje Drábkovo odvolání.

Podle šéfa sociálních demokratů Bohuslava Sobotky ministr nyní zaujal maskovací taktiku a odvolal jen vyšší úředníky, přitom sám nese odpovědnost.

Drábek ve čtvrtek řekl, že od opozice nic jiného ani nečekal. Zopakoval, že úřady práce daly v lednu příkaz k vyplacení všech dávek.

Ministerstvo práce lednovou situaci analyzuje. Posuzuje třeba to, jestli se systémy dostatečně odzkoušely či jestli se dobře připravilo zadání pro dodavatele.