Středočeská ODS v druhém kole zvolila mladoboleslavského primátora Raduana Nwelatiho kandidátem na hejtmana pro podzimní krajské volby. Postaví se tak dosavadnímu hejtmanovi Davidu Rathovi z ČSSD, který by měl post obhajovat.

Nwelati získal 75 hlasů a potvrdil roli favorita, od oblastních sněmů měl šest nominací. Podporu si před volbou  získal v Mladé Boleslavi, Berouně, Kutné Hoře, Rakovníku, Nymburku a v okrese Praha-západ.

V prvním kole nebylo dosaženo potřebných 73 hlasů. Do druhého kola volby se z nominovaných dostal pouze exministr Ivan Fuksa, získal 68 hlasů.

Projevy nominovaní přednesli za zavřenými dveřmi s vyloučením novinářů.

 

Nwelati po volbě za své priority označil vyhrát krajské volby, být týmový hráč a stmelit střední Čechy. Chce řídit kraj tak, jako tomu podle něj bylo před érou vlády sociální demokracie, aby byl vstřícný vůči všem občanům bez rozdílu, koho ve volbách volí.

Volební program zatím nechtěl sdělit. Jako hlavní problém vidí předlužení kraje a zejména skryté zadlužení. Zakázal by také losování ve výběrových řízeních. Považuji tuto metodu za netransparentní a v žádném případě ji používat nehodlám, dodal Nwelati.

Ve Středočeském kraji v nynějším volební období vládne ČSSD s tichou podporou KSČM. Celkem mají v zastupitelstvu 36 hlasů. Mezi vedením kraje a opozicí dlouhodobě panuje napjatá situace a řevnivost. Levice pravidelně kritizuje, že jejich pravicoví předchůdci dělali pro kraj špatně, a naopak. Jednání zastupitelstva pravidelně doprovázely hádky zejména mezi Rathem a a jeho předchůdcem ve funkci, současným ministrem zemědělství Petrem Bendlem (ODS). Po nástupu na ministerstvo se však Bendl svého zastupitelského mandátu vzdal.

Šestačtyřicetiletý Raduan Nwelati je profesí lékař. V mladoboleslavské Klaudiánově nemocnici pracoval nejprve jako ortoped, po dvouleté pauze v soukromé ortopedické ambulanci se vrátil do nemocnice na pozici zástupce ředitele a poté získal funkci ředitele.

Komunální politice se v barvách ODS věnuje od roku 2000, o šest let později se stal primátorem města Mladá Boleslav.

Související