Občanská demokratická strana musela mít na svých stránkách bezpečnostní chybu, kterou někdo objevil a využil, myslí si předseda Pirátů Ivan Bartoš.

"Prolomení stránek a krádež dat je už ale jiná úroveň. Piráti tohle určitě nepodporují. DDOS útok je spíše občanská iniciativa, jako demonstrace, to podporujeme," říká jeden z organizátorů pátečního protestu na pražském Klárově.

Hackeři označující se jako Anonymous získali osobní data tisíců členů ODS. Seznam rozeslali redakcím médií a připojili k němu výzvu českým politikům, aby odmítli mezinárodní smlouvu proti padělání.

"Poučte se z rozhodnutí polského premiéra Donalda Tuska pozastavit ratifikaci smlouvy ACTA," uvádí Anonymous v prohlášení. Polsko přijetí paktu pozastavilo v pátek. Podle Tuska je potřeba obsah dohody více konzultovat.

Názor Petra Honzejka

Česká odnož hackerské skupiny Anonymous je nebezpečná banda opilá vlastní mocí. Při útoku na stránky ODS ukradla a zveřejnila osobní údaje lidí, kteří s jejím bojem nemají nic společného. Používat nezainteresované lidi jako rukojmí – to dělají jen teroristé. Nejde přitom o to, že postižené neohrožují fyzicky ale virtuálně – princip je stejný.

Celý komentář Petra Honzejka ZDE

Hackeři napadli web ODS již ve čtvrtek. Tehdy změnili obsah titulní stránky, na níž umístili své logo a text namířený proti ACTA. Tvrdší formu útoků nyní zvolili v reakci na vyjádření mluvčího ODS Tomáše Bartovského, podle kterého byla změna úvodní stránky webu pro stranu dobrou reklamou.

"Vaše arogantní prohlášení, kterým se snažíte zakrýt vaši neschopnost zabezpečit si váš IT systém, nás motivovalo k dalšímu útoku. Jak chcete vést tuto zemi a zastupovat nás občany při správě věcí veřejných, když nejste schopni zvládnout tak elementární věc," uvedli hackeři.

Seznam politiků ODS obsahuje téměř 30 tisíc jmen. Jsou v něm uvedeny funkce ve straně, adresy bydliště či e-mailové kontakty. Seznam obsahuje také data, kdy jednotliví členové do ODS vstoupili.

"Krádež některých osobních údajů členů ODS je daleko za hranou toho, pod čím si lze představit svobodné využívání internetu. Anonymous tímto krokem potvrzují, že jim nejde o seriózní diskusi, ale o nátlakové aktivity za hranicí zákona," napsal v reakci na útok hlavní manažer ODS Jan Kočí.

Názor Petra Koubského

Naše země se podpisem mezinárodní obchodní dohody ACTA zavázala k úpravě některých zákonů. Až se tak stane, nebude pro vás internet už nikdy stejným místem jako dřív. A jestli se domníváte, že jde jen o to, jak zakázat nelegální stahování filmů, pak se mýlíte.

Analytik Petr Koubský ve svém článku srozumitelně vysvětluje rizika dohody ACTA - celý text ZDE

Česká republika se k mezinárodní dohodě ACTA připojila s dalšími 21 zeměmi EU. Dohoda začne v ČR platit, když ji ratifikuje parlament. Má vytvořit pravidla pro posílení práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků.

Odpůrci smlouvě vyčítají, že omezí svobodu internetu. Kvůli jejímu znění již uspořádali několik demonstrací v ČR i ve světě. Další veliké protesty se chystají na tuto sobotu. Anonymous útočí kvůli kritice smlouvy ACTA na různé weby i v jiných zemích. Nejedná se o žádné oficiální a organizované sdružení lidí. Anonymous může být kdokoli, kdo se připojí k nějaké formě internetového aktivismu.

Související