Předsedové dvou větších stran vládní koalice hodlají dál jednat o tom, jaké stanovisko vláda nakonec ke smlouvě o fiskální unii zaujme. "To se ještě dohodne," odpověděl Schwarzenberg na otázku, kdy se další schůzka k tématu uskuteční.

Premiér a ministr zahraničí si minulý týden vyměnili ostrá slova poté, co se Nečas v Bruselu odmítl jménem České republiky připojit ke smlouvě, kterou jinak nyní podporují všechny země EU s výjimkou Česka a Velké Británie.

Premiér tvrdí, že jen plnil mandát, který mu dala vláda, Schwarzenberg jej ale tvrdě zkritizoval a prohlásil dokonce, že Nečasův postoj škodí českým národním zájmům.

Předseda vlády kontroval prohlášením, že Schwarzenberg špatně a málo pracuje a tráví příliš mnoho času v zahraničí.

Za jejich emotivní roztržkou je ale hlubší rozpor ODS a TOP 09 v pohledu na celou smlouvu a také na způsob její ratifikace v České republice. Právě tyto rozpory by měla vyřešit další jednání.

ODS chce referendum

Podle ODS smlouva fakticky mění primární právo EU, předává některé české pravomoci do Bruselu, a proto by o jejím přijetí měli občané rozhodovat v referendu.

Podobný názor má i nejmenší vládní strana Věci veřejné. ODS a Nečas navíc míní, že smlouva zavazující k rozpočtové odpovědnosti země platící eurem se nyní Česka přímo netýká, a tak není v tuto chvíli potřeba ji podepisovat.

Schwarzenberg a jeho TOP 09 naopak míní, že ČR by se ke smlouvě měla v březnu připojit společně s ostatními členy EU, s výjimkou Velké Británie.

České odmítání jinak evropsky dohodnutého dokumentu podle názoru šéfa diplomacie činí českou pozici v unii nesrozumitelnou a může ji vyřadit mimo hlavní evropský proud.

Související