Odvod státu, který by podle odborníků mohl být rekordní a vyšplhat se ke dvěma miliardám dolarů, je důsledkem plánu internetového podnikatele Marka Zuckerberga uplatnit akciové opce v hodnotě miliard dolarů.

"Osobně jsem nikdy neviděl, že by někdo na daních zaplatil miliardy. Viděl jsem odvody, které se této hranici blížily, ale nedosáhly na ni," uvedl coloradský účetní Anthony Nitti, který je partnerem ve společnosti Withum, Smith and Brown.

"Mluvil jsem o tom se svými známými, pracujícími ve čtyřech největších účetních firmách v zemi, a potvrdili mi, že něco takového jen tak někdo neviděl," dodal.

Zuckerberg v současnosti vlastní téměř 414 milionů akcií Facebooku. Má ale opce na nákup dalších 120 milionů akcií za velmi výhodnou cenu šest centů (zhruba 1,15 Kč) za akcii.

Firma ve své žádosti o vstup na burzu uvedla, že její šéf hodlá tyto opce uplatnit a že část svého podílu při vstupu na burzu prodá, aby měl na úhradu daně.

Druh opcí, které Zuckerberg vlastní, se ve Spojených státech daní jako běžný příjem, když jsou uplatněny. Šéf Facebooku bude muset zaplatit daně z rozdílu mezi tím, co zaplatí za své akcie při ceně šest centů za kus, a jejich tržní hodnotou v den, kdy opce uplatní.

Firma ve své žádosti o vstup na burzu uvedla, že své akcie oceňuje na 29,73 dolaru za kus. Zuckerberg by si při této ceně vydělal 3,6 miliardy dolarů.

Analytici ale očekávají, že zájem o akcie Facebooku bude při úvodní nabídce takový, že jejich cenu vyžene na 40 dolarů za kus.

Celá firma by pak měla hodnotu 100 miliard dolarů a Zuckerbergovi by pak jeho opce vynesly pět miliard dolarů.

Odvod do federální i státní pokladny

V každém případě šéfa Facebooku čeká obří daňová povinnost. Strop daně z příjmu je v USA letos 35 procent. Dalších 10,3 procenta si vezme Zuckerbergův domovský stát Kalifornie.

Pravidla kolem akciových opcí jsou ale komplikovaná, a tak je těžké určit, kolik podnikatel nakonec zaplatí. Podle odborníků by to ale mohlo být mezi 1,5 miliardy až dvěma miliardami dolarů. To je v přepočtu téměř tolik, kolik má na rok k dispozici české ministerstvo obrany.

Průměrná výše daně mezi 400 nejbohatšími Američany přitom v roce 2009, ze kdy pocházejí poslední známá data, přitom byla 49 milionů dolarů. Celkem tato skupina daňových poplatníků na daních z příjmu zaplatila 19,6 miliardy dolarů.

Zuckerberg tak zřejmě napřesrok s těmito statistikami zahýbe. Podle odborníků je ale jeho krok chytrý, protože upevní svou kontrolu nad firmou.

Facebook se chystá na burze nabídnout akcie za pět miliard dolarů. Firma doufá, že by jí prodej mohl vynést až deset miliard. Celou společnost podle odhadů vstup na burzu ocení na 75 miliard až 100 miliard dolarů.