Maďarský premiér Viktor Orbán v úterním projevu o stavu země obhajoval novou, kontroverzní ústavu, která prý bude bráněna všemi prostředky. Podle agentury AP zároveň zpochybnil motivy těch, kdo ústavní změny kritizují. Mezi ně patří například Evropská komise, která proti Budapešti zahájila právní kroky.

Podle Orbána, jehož strana má v parlamentu ústavní většinu, stojí nyní Maďarsko na nových základech. Cesta ke starému pořádku a starým metodám není možná, protože ty Maďarsko jen oslabovaly a uvrhly ho do krize, citovala z Orbánova projevu agentura DPA.

Výtky Bruselu vůči ústavním změnám se týkají zejména obav z možného omezení nezávislosti maďarské centrální banky a úřadu pro ochranu dat a dále justiční reformy, která mění věk odchodu soudců do důchodu. (Více si přečtěte ZDE)

Maďarský premiér dal v těchto otázkách dříve najevo ochotu ke kompromisu. Ale v projevu zaměřeném především na domácí scénu už byl neústupnější. Obhajoval mimo jiné i ekonomické reformy a kritiky změn v zemi nařkl podle AP z toho, že jsou finančně motivováni zájmem o maďarský trh a maďarské zdroje.

Předseda opozičních socialistů Attila Mesterházy se po projevu premiéra podle agentury MTI nechal slyšet, že Orbán je "na hony vzdálen od reality", a kritizoval zejména vládní politiku vůči střední třídě a chudým občanům.

Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle v úterý po setkání se svým maďarským protějškem Jánosem Martonyiem znovu Budapešť vyzval, aby upravila své ústavní zákony kritizované EU. Podle Westerwelleho jsou změny také v maďarském zájmu.