Jedna z hlavních postav takzvané "kuřimské kauzy" Barbora Škrlová, která se podílela na týrání chlapců, opustí vězení. O jejím podmíněném propuštění rozhodl pardubický soud.

"Zkušební doba je sedm let, nad odsouzenou bude stanoven dohled," uvedl Aleš Korejtko z pobočky krajského soudu v Pardubicích.

Za nápravu Škrlové, zajištění bydlení a poskytnutí finanční pomoci se zaručil spolek Šalamoun.

Pardubický soud ve středečním neveřejném jednání de facto potvrdil rozsudek Okresního soudu v Havlíčkově Brodě, který o propuštění Škrlové rozhodl na konci listopadu 2011. Na rozhodnutí soudu ale tehdy podal stížnost státní zástupce.

"Oproti původnímu rozhodnutí okresního soudu stanovil krajský soud odsouzené maximální možnou zkušební lhůtu v trvání sedmi let s vyslovením dohledu – jinak zůstalo usnesení okresního soudu fakticky beze změny. Krajský soud tak učinil ve snaze eliminovat jakoukoli možnou recidivu trestné činnosti odsouzené," uvedl Korejtko.

Škrlovou poslal brněnský soud do vězení na podzim 2008. Žena proslula přeměnou v třináctiletou Aničku nebo týraného chlapce Adama.

O předčasné propuštění žádala Škrlová prostřednictvím sdružení občanů Šalamoun už loni v polovině května. Havlíčkobrodský soud tehdy žádost zamítl,  odvolací soud ale rozhodnutí zrušil.

Nejsledovanější případ

Brněnský krajský soud vynesl rozsudek v takzvané kuřimské kauze, jednom z nejsledovanějších kriminálních případů posledních let, v říjnu 2008.

Skupina šesti osob, mezi nimiž byla i matka a teta chlapců, týrala chlapce od léta 2006 do května 2007 v Brně, Kuřimi a na chatě ve Veverské Bítýšce. Pachatelé zavírali děti do klecí, bili je, řezali, topili a pálili cigaretovými nedopalky.

Cílem bylo vytvořit z hochů lidi se zlomenou vůlí, připravené na slovo poslechnout jakékoli rozkazy. Odsouzení byli podle některých názorů členové náboženské sekty. Motivy týrání se dosud nepodařilo uspokojivě vysvětlit.

Matka obou chlapců byla odsouzena k devíti letům vězení, její sestra Kateřina dostala deset let nepodmíněně. K sedmi rokům vězení byli odsouzeni Hana Bašová a Jan Škrla, k pěti rokům Jan Turek a Barbora Škrlová. Část odsouzených tvrdí, že je nevinná.

Verdikt se snažili zvrátit dovoláním u Nejvyššího soudu, nikdo z nich ale neuspěl.

 

Kauza Kuřim: Soud odsoudil sestry Mauerovy na 9 a 10 let - čtěte ZDE

Kauza Kuřim: Otec Ondřeje a Jakuba o týrání synů neměl ani ponětí - čtěte ZDE