Takhle rychlé tempo kariérního růstu by jí mohl závidět kdejaký manažer. Během pouhých tří měsíců se Magdalena Češková, bývalá úřednice Jihomoravského kraje, vypracovala z neznámé zástupkyně ekonomického ředitele pražského dopravního podniku až na pozici generálního ředitele.

Tedy křesla, které ještě v listopadu 2011 ovládal Martin Dvořák - manažer odpovědný za mnoho pochybných miliardových obchodů dopravního podniku v posledních čtyřech letech.

Češková má nyní vést firmu s jedenácti tisíci zaměstnanci a šestnáctimiliardovým obratem. A to do doby, než headhunteři najdou vhodné kandidáty na regulérního šéfa. Ten by měl být podle primátorova náměstka Josefa Noska (ODS) znám do konce března.

Sama Češková se na výsluní ale natrvalo usadit nehodlá. „O tom, že se přihlásím do výběrového řízení na generálního ředitele, jsem neuvažovala,“ uvedla Češková pro server IHNED.cz.

V DPP se ale udržet chce. „Pokud mi to bude umožněno, ráda bych v dopravním podniku zůstala i po jmenování nového generálního ředitele,“ dodala.

Magdalena Češková byla dlouho neznámou figurou v pozadí. Její strmý vzestup přišel po listopadovém puči na pražském magistrátu.

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) tehdy rozbil koalici s ČSSD, spojil se s TOP 09 a společně s ní nastartoval razantní změny ve vedení pražských městských firem.

Nahrál jí puč

To Češkové nahrálo. Část nově vládnoucí TOP 09 totiž podle zákulisních informací stojí za jejím spojencem Martinem Horákem, bývalým ekonomickým ředitelem DPP. Právě Horák Češkovou v dubnu 2010 do dopravního podniku přivedl.

„Zatímco pan Stůj (také dočasný šéf DPP, který firmu vedl po Dvořákově odchodu - pozn. red.) byl následovníkem bývalého generálního ředitele Dvořáka, paní Češková je prodlouženou rukou pana Horáka. Za ním stojí část TOP 09,“ vysvětlil změnu pro MF DNES člověk, který je seznámen se situací v DPP.

Češková v DPP přežila i odchod Horáka. Ten se pakoval po sporech s generálním ředitelem. Martin Dvořák si místo něj do čela ekonomického úseku dosadil Ivo Štiku, toho ale v prosinci 2011 smetl magistrátní převrat. Stejně jako Dvořáka a další manažery. A pak přišla šance pro Češkovou. Napřed byla pověřena vedením ekonomického úseku, v polovině prosince se dostala do představenstva firmy a těsně před Vánocemi mu začala předsedat.

Audity po Dvořákovi

Češkovou do čela DPP vybralo představenstvo, kterému až do pondělí sama předsedala. Přesto tvrdí, že nešlo o plánovanou akci, jak vystrnadit Jaroslava Stůje. Náhlý krok představenstva ji prý zaskočil, ovšem novou funkci přijala téměř okamžitě: „Abych byla upřímná, pověření jsem přijala bez velkého váhání.

O důvodech výměny dočasného šéfa odmítá mluvit. „Nerada bych spekulovala,“ odbude odpověď. Krátce po svém jmenování oznámila, že nechystá žádný personální třesk. V dalším vyjádření pro IHNED.cz ovšem změny nevyloučila. Odmítá přitom být konkrétní.

Ke svému současnému největšímu úkolu se vyjadřuje stroze: jde prý o dokončení potřebných auditů. Mezi řádky však lze přečíst asi toto: mám dohlédnout na hloubkovou prověrku hospodaření DPP za poslední čtyři roky. Tedy prošetřit éru vlády Martina Dvořáka, během níž dopravní podnik vypsal sporné zakázky za desítky miliard korun a existují podezření, že provize z nákupů plynuly na konta vlivných pražských podnikatelů a lobbistů.