Česko se příští rok připojí mezi země, kde o hlavě státu rozhodnou občané. Jakým způsobem se budoucí prezident České republiky bude volit, ale ještě není úplně jasné.

Návrh zákona, který připravilo ministerstvo vnitra, bude teprve schvalovat vláda. A po ní opět sněmovna a Senát.

Jak si politici přímou volbu prezidenta plánují?

Kdy k volbám

Lidé mají prezidenta volit mezi 60. a 30. dnem před koncem mandátu dosavadní hlavy státu. Václavu Klausovi skončí funkční období 7. března 2013, přímá volba by se tedy měla poprvé konat mezi 6. lednem a 5. únorem příštího roku.

Pokud se uskuteční až počátkem února, prezidentští adepti budou mít na předložení své kandidatury čas do letošního 27. listopadu. Podle návrhu zákona musí kandidátku předložit standardně 66 dní před začátkem voleb.

Kdo může kandidovat

Prezidentské kandidáty může navrhovat dvacet poslanců, deset senátorů nebo lidé formou petice s 50 tisíci podpisy. Správnost petice včetně podpisů budou ověřovat pracovníci ministerstva vnitra.

Výběr kandidáta

Prezidenta si budou lidé vybírat v podstatě stejným způsobem, jakým nyní volí senátory. Dostanou seznam navržených kandidátů, z nichž do druhého kola postoupí dva s nejvyšším počtem hlasů. Stejně jako v případě senátních voleb může být prezident zvolen už v prvním kole nadpoloviční většinou voličů.

Druhé kolo - na rozdíl od senátních voleb - je až po 14 dnech.

Jak zjistím názory

Kandidáti na úřad hlavy státu mají mít zdarma vyhrazený prostor v České televizi a v Českém rozhlase pro své předvolební klipy. Dostat mají před volbou dohromady deset hodin bezplatného vysílacího času. Kampaň v televizi a v rozhlase by byla v době začínající 16 dnů a končící 48 hodin před prvním kolem volby.

V případě druhého kola dostanou finalisté k dispozici dvě hodiny, a to ve lhůtě od čtyř dnů do 48 hodin před začátkem závěrečného kola.

Volby v zahraničí

Předloha počítá s tím, že by prezidenta volili i Češi žijící v zahraničí na zastupitelských úřadech.

Kdo kampaň zaplatí

Prezidentští kandidáti mají mít ze zákona nárok na služební nebo pracovní volno, ovšem bez nároku na mzdu. Nebudou muset - na rozdíl od adeptů na senátory - platit žádný příspěvek na úhradu volebních nákladů.

Kolik to bude stát

Náklady státu na dvoukolovou volbu vyčíslilo ministerstvo na 655 milionů korun. Původní odhady obvykle uváděly částku vyšší, například o 100 milionů korun.