Obvodní soud pro Prahu 9 rozhodl o propuštění bývalého šéfa pražských strážníků Vladimíra Kotrouše z vazby.

Podle mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové je verdikt soudu zatím nepravomocný, státní zástupce může podat do tří dnů stížnost. O té by rozhodoval Městský soud v Praze.

Kotrouš je ve vazbě kvůli obavě, že by mohl ovlivňovat svědky či mařit vyšetřování.

"Důvody vazby již soudkyně neshledala důvodnými," řekla mluvčí soudu Marcela Rzymanová. "Státní zástupce se s tím nyní seznamuje a do tří pracovních dnů rozhodne, zda podá proti rozhodnutí stížnost," uvedla Zenklová.

Obvinění Kotrouše z trestného činu přijetí úplatku se podle detektivů týká přidělení několikamilionové zakázky pro městskou policii. V médiích se objevily informace o tom, že případ souvisí s firmou Jíša autoservis, která se stará o vozy městské policie. Kriminalisté ale prověřují Kotroušovo jednání i v několika dalších zakázkách.

Zatčen krátce po činu

Bývalého šéfa strážníků zadrželi detektivové údajně přímo s úplatkem ve výši několika set tisíc korun 25. listopadu 2011 ve služebním autě v okolí pražské Jižní spojky.

Zadrželi jej krátce poté, co podle nich zadokumentovali předávku peněz, které obviněný převzal za přidělení několikamilionového kontraktu na poskytování služeb městské policii.

Kotrouš podle Lidových novin žádal úplatek ve výši 1,5 milionu korun. Podmiňoval tím prý další spolupráci s autoservisem Jíša, který se od roku 2005 stará o auta strážníků a který každoročně dostával od městské policie zakázky za přibližně 30 milionů korun.

„Suma 350 tisíc, o které se mluví v médiích, byla jen první splátka,“ řekl v lednu Lidovým novinám státní úředník obeznámený s vyšetřováním.

Kde je 200 tisíc?

Policisté Kotrouše zadrželi se 150 tisíci korunami, dva dny předtím však převzal od majitele autoservisu dalších 200 tisíc v označených bankovkách. Podle Lidových novin však 200 tisíc policie nenašla ani u Kotrouše doma, ani v jeho kanceláři. V jeho pracovně na ředitelství policie nalezla pouze 72 tisíc korun, nešlo ale o stejné peníze.

Kotrouš byl po zatčení přeřazen na místo strážníka a byl postaven mimo službu. Plat proto podle dřívějšího vyjádření primátora Bohuslava Svobody nepobírá. Město zatím nevyhlásilo výběrové řízení na nového ředitele, vedením městské policie je pověřen náměstek Ludvík Klema.

V případě odsouzení hrozí Kotroušovi až dvanáctileté vězení.

Související