Nevšímal si troubících aut, zpomalovaly se mu reakce, v kritických situacích přestal pociťovat strach. Na počátku devadesátých let přišel biolog Jaroslav Flegr na myšlenku, zda za jeho podivné, často sebedestruktivní změny v chování mohou parazité v nervovém systému.

Ze změn osobnosti začal podezřívat parazitické prvoky Toxoplasma gondii, kteří žijí ve zvířecích i lidských buňkách.

Parazit se šíří nejprve ve formě cysty prostřednictvím výkalů a moči koček. Lidé se jím obvykle nakazí při požití nedostatečně tepelně upraveného masa nebo špatně omyté zeleniny. Největší nebezpečí představuje pro těhotné ženy - toxoplasma může způsobit poškození plodu nebo dokonce potrat.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.