Občanské sdružení Oživení našlo téměř ve čtvrtině z 500 čestných prohlášení poslanců, senátorů a členů krajských rad chyby.

Podle sdružení jde celkem o 122 případů porušení zákona o střetu zájmů, a podalo proto oznámení o přestupcích. Informovala o tom v úterý Česká televize.

Čestné prohlášení je soubor tří dokumentů, kde politici uvádí, jak se změnily jejich majetkové poměry za dobu výkonu funkce, ale například i to, ve kterých obchodních společnostech figurují.

Úplné údaje v čestném prohlášení nevyplnila bezmála čtvrtina poslanců. Mandátový výbor sněmovny se brání, že nemůže všechna čestná prohlášení zkontrolovat.

Chyboval každý čtvrtý

"Výbor není oprávněn kontrolovat 250 nebo 300 prohlášení ročně, nahlížet do katastru nemovitostí nebo do evidence automobilů a kontrolovat, zda ten daný poslanec uvedl, nebo neuvedl to, co uvést měl," řekl ČT Jeroným Tejc z ČSSD.

Europoslanci Cabrnoch s Ouzkým nepřiznali podíl v IZIP v prohlášení o střetu zájmů - čtěte ZDE

Vyplňování prohlášení nebylo bez problémů ani u senátorů. Zákon podle Oživení nedodržela více než třetina z nich, tedy 29 členů horní komory. Neúplná čestná prohlášení objevilo sdružení Oživení napříč všemi stranami v obou komorách, uvedla právnička sdružení Petra Bielinová.

V krajských radách podíl těch, kteří podle Oživení překročili hranu zákona, je zhruba jedna třetina. Nejhůře dopadl Moravskoslezský kraj, kde nedostatky ve vyplněném dokumentu mělo šest z 11 kontrolovaných. Pouze v Karlovarském kraji bylo vše v pořádku. Všech 122 oznámení o přestupku nyní převezmou úřady.

Související