Dopravu v Česku i ve čtvrtek komplikují sníh a silný vítr. Silničáři pro nákladní auta uzavřeli řadu hraničních přechodů, mimo jiné v Harrachově a v Moravskoslezském kraji. Z hlavních tahů čekají řidiče problémy především na Vysočině.

Úplně uzavřeno je téměř 50 silničních úseků nižších tříd, převážně na severu a západě Čech. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra. Na Prostějovsku hasiči evakuovali zhruba 30 osob z vozidel uvízlých v závějích. Sněhová kalamita blokuje i některé železniční tratě.

Silnici do Horní Malé Úpy na hřebenech Krkonoš zasypaly dvě sněhové laviny. Každá lavina byla široká asi 40 metrů a vysoká asi čtyři metry. Silničáři, obec a místní skiareál na likvidaci lavin nasadili tři frézy. Odpoledne by komunikace, která je jedinou cestou do obce, měla být průjezdná.

Laviny nikoho nezasypaly, v úseku mezi nimi ale uvázl autobus s několika lidmi. "Byly v něm i děti jedoucí ráno do školy," řekl starosta Jan Patzelt. Kdo se chtěl z Horní Malé Úpy dostat do údolí, musel se nechat odvézt skútrem.

Kalamita platí už na celé Vysočině

Na Vysočině byl v poledne rozšířen kalamitní stav na celý kraj. Na Žďársku už platí od 07:30. Kvůli hustému sněžení a silnému větru byly v posledních 24 hodinách uzavřeny nebo jsou nesjízdné čtyři desítky silnic, v celém kraji stojí stovky kamionů.

Vážná dopravní situace je na Vysočině zejména na silnici I/38 mezi Jihlavou a Znojmem, která je v obou směrech zcela neprůjezdná. Silnici blokují kamiony, mezi nimiž uvízly i sypače. Policie asi v 11:30 uzavřela pro kamiony sjezdy z dálnice D1 na 112.kilometru v Pávově a 119. kilometru ve Velkém Beranově.

Na uvolnění spojnice Jihlavy a Znojma bude podle Čírtkové nasazena speciální těžká vyprošťovací technika, která na Vysočinu směřuje ze Záchranného útvaru Hlučín. "Nasazena bude také na trase Jihlava - Havlíčkův Brod - hranice kraje, kde jsou odstaveny stovky kamionů. Pro osobní auta je trasa průjezdná jedním pruhem nebo kyvadlově," uvedl ředitel krajských hasičů Miroslav Šimon.

Vzhledem k tomu, že předpověď počasí je pro Vysočinu nepříznivá i na pátek, je podle náměstka hejtmana Libora Joukla potřeba co nejvíce kamionů vrátit na silnice a dostat je z Vysočiny pryč.

Na Svitavsku byl vyhlášen kalamitní stav. Příčinou jsou kromě sněžení také odstavené kamiony na silnici I/35 z Litomyšle do Moravské Třebové.

Mezi odbočkami na Opatov a na Svitavy je zatarasena kamiony ve třech řadách, hasiči je postupně vyprošťují.

Na Prostějovsku silničáři vyhlásili v oblasti Konicka druhý kalamitní stav. Zcela odříznutá od světa zůstala obec Protivanov na Drahanské vrchovině.

"Školáci museli zůstat doma a ani dospělí se nedostali do práce," řekl starosta obce Karel Trnečka. Obdobnou situaci starosta nepamatuje. V obci napadlo kolem 20 až 30 centimetrů sněhu, své ale způsobil vítr, který zavál sněhem příjezdové komunikace. "Byla tady bílá tma, bílé peklo," doplnil Trnečka.

Motoristé neprojedou úseky Březsko - Hvozd, Ohrozim - Protivanov po hranici prostějovského okresu, Protivanov - Buková po hranici okresu, Buková - Lipová, Protivanov - Niva, Otinoves - Rozstání po hranici okresu a Otinoves - Niva.

Hraniční přechod v Harrachově do Polska je pro nákladní auta uzavřen od půlnoci kvůli kamionům, které blokují dopravu v Desné. Pravděpodobně zůstane zavřený až do pátku.

"Vzhledem k přetrvávající nepříznivé situaci na I/10 z Desné směrem na Kořenov je po dohodě s Policií ČR uzavřen do odvolání hraniční přechod Harrachov pro veškerou nákladní dopravu," uvedl Petr Šén, provozní ředitel společnosti Silnice LK, která spravuje silnice v Libereckém kraji.

Kalamitu vyhlásil také Jablonec nad Nisou. Ve městě jen v noci napadlo dalších 24 centimetrů nového sněhu a sněží stále. Hlavním důvodem vyhlášení prvního stupně kalamity jsou naváté závěje a ledovka.

Sněžení a silný vítr tvořící závěje komplikuje dopravu v celém Královéhradeckém kraji. V Krkonoších v noci na dnešek napadlo až 40 centimetrů nového sněhu.

Mapa

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností; některé jsou úplně uzavřené. Například v Mostech u Jablunkova policisté rozdávají řidičům uvízlých vozů deky a čaj. Pro nákladní auta jsou uzavřeny všechny hraniční přechody mezi Moravskoslezským krajem a Slovenskem. Třinec je zcela uzavřen pro kamionovou dopravu a v Bruntále radnice ráno vyhlásila kalamitní stav.

Problémy s kamiony

Kvůli závějím silničáři uzavřeli silnici z Horní Kalné do Slemena a silnici z Vrchlabí do Benecka. Uzavřena byla ráno i silnice z Lampertic do Královce v severní části trutnovského okresu. V celé délce je kvůli ledovce nesjízdná silnice z Hajnice směrem na Trutnov.

V kopci u Žernova ráno dopravu komplikoval nepojízdný kamion. Na Jičínsku policie na silnici z Úlibic směrem na Novou Paku a Horka zavedla střídavý provoz v jednom pruhu. Závěje a sněhové jazyky vítr tvoří i v Orlických horách.

Podle informací dopravního informačního centra nesmějí kamiony ani na silnice prvních tříd mezi Chomutovem a Horou Svatého Šebestiána a na Chrudimsku u obce Trhová Kamenice.

Trable na železnici

Na železnici komplikuje sníh dopravu na více než desítce tratí, včetně mezinárodního spojení na Slovensko přes Frýdecko-Místecko. Problémy se ale objevují zejména na méně frekventovaných regionálních tratích. V některých úsecích nemohla být kvůli nesjízdným silnicím zavedena ani náhradní doprava.

Železniční doprava na Slovensko byla přerušena na trati Bohumín - Čadca v úseku od Návsí na Frýdecko-Místecku ke hranicím. "Nyní je zastaven i provoz na silnici u Mostů u Jablunkova, takže tam není možné přepravit cestující ani autobusy. Proto lidem doporučujeme cestovat na Slovensko raději po trati Valašské Meziříčí - Horní Lideč - Púchov," uvedla mluvčí Českých drah (ČD) Radka Pistoriusová.

Provoz se zastavil i v úsecích Štěpánkovice – Chuchelná a Frýdlant nad Ostravicí – Ostravice v Moravskoslezském kraji, Nové Město na Moravě – Bystřice nad Pernštejnem na Žďársku a na trati 227 mezi Kostelcem u Jihlavy a Telčí. Vlaky nejezdí také mezi hranicemi na Moravě a Střelnou a v úseku Frýdek-Místek - Valašské Meziříčí.

Na dalších tratích je provoz zastaven nebo omezen už od středy.

Související