Nadace Charty 77 a Knihovna Václava Havla vedou spor o udělování Havlovy mezinárodní ceny. Předseda správní rady a zakladatel nadace František Janouch a šéf knihovny Martin Palouš si budou své pozice vyjasňovat v březnu.

Vytvoření ceny ohlásili po prosincové smrti prezidenta Havla jak Janouch, tak knihovna. Zástupce knihovny Pavel Hájek nedávno pro Právo uvedl, že "je to koordinovaná snaha". "Není to tak, že bychom jeden o druhém nevěděli," řekl listu.

Šéf knihovny Palouš v prohlášení pro ČTK uvedl, že v lednu správní radě knihovny předložil dvě ochranné známky a návrh statutu ocenění.

"Cenu jsme koncipovali na bázi spolupráce pěti spřízněných institucí - Knihovny Václava Havla, Nadace Charty 77, Nadace Vize 97, společností Forum 2000 a Člověk v tísni. V brzké době hodláme svolat setkání jejích zástupců a rádi bychom do tohoto projektu zapojili též renomované osobnosti ze zahraničí," sdělil Palouš.

Knihovna nedávno uvedla, že je vykonavatelem havlovského odkazu, který nese Dagmar Havlová. Instituce byla v roce 2004 založena po vzoru podobných institucí v USA. Projekt sponzoruje podnikatel Zdeněk Bakala. Knihovna shromažďuje různé materiály o zesnulé hlavě státu. Instituce by měla převzala také některé činnosti, které vykonávala Havlova kancelář.

Janouch: Cena by měla být spojena s Chartou

František Janouch ve čtvrtek ČTK telefonicky ze Stockholmu řekl, že Havlovo jméno u ceny by mělo být spojeno s nadací, neboť hrála velkou roli v jeho životě a on naopak v jejím.

Janouch prosazuje zaštítění mezinárodní ceny nadací. "Já s nimi budu přirozeně jednat, ale myslím si, že cenu má udělovat Nadace Charty 77, aby se s ní Havlovo jméno spojovalo," zdůraznil Janouch. Dodal, že úmysl projednal s vdovou Dagmar Havlovou.

Podle Janoucha hrál Havel významnou úlohu v nadaci i v Chartě 77, tudíž by udělení ceny ze strany nadace bylo i historicky správné.

"Knihovna ne docela chápe, co to vše obnáší," řekl s tím, že nadace má zkušenosti s udělováním Ceny Toma Stopparda, Ceny Jaroslava Seiferta, Ceny Františka Kriegla a Ceny Josefa Vavrouška.

Nadace Charty 77 byla založena ve Stockholmu koncem roku 1978 Františkem Janouchem z pověření mluvčích Charty 77. Nadace uvádí, že posléze po pádu komunismu přinesla charitu na území tehdejšího Československa.

"Byla opravdovým průkopníkem v této oblasti, protože za sebou měla více než dvanáctiletou práci v emigraci, ve Švédsku, kde František Janouch nadaci založil," zmiňuje.

Související