Lavinové nebezpečí v Krkonoších po silném sněžení minulých dní v pátek stouplo na čtvrtý stupeň z pětibodové škály. Jde o vysoký stupeň nebezpečí, který v Krkonoších platil naposledy před třemi lety – v únoru 2009. Pátý stupeň dosud nikdy vylášen nebyl.

"Túry již vyžadují expertní posouzení a možnosti jednotlivých túr jsou velmi omezené," vysvětluje lavinový specialista Pavel Cingr z Horské služby Špindlerův Mlýn.

Varuje, že většina označených frekventovaných cest, tedy tras výstupů i sjezdů během túry, je ohrožena mnoha sesuvy samovolných lavin středního i velkého rozsahu.

Pro nezkušené turisty to znamená okamžité ukončení túr v nebezpečných lokalitách i v jejich blízkém okolí.

V Jeseníkách platí 3. stupeň lavinového nebezpečí.

Za poslední dny napadlo na hřebenech Krkonoš mezi 40 až 70 centimetry nového sněhu. Sníh padal za silného větru, který v nárazech dosahoval rychlosti až 126 kilometrů v hodině, tedy síly orkánu. Vítr v lavinových katastrech uložil velké množství nového sněhu, který je místy stlačen do tvrdých desek.

"Tyto desky jsou buď na tvrdém ledovém podkladu, který je výbornou kluznou vrstvou, nebo na novém sněhu, kde hrozí prolomení desky," konstatuje Cingr. Utrhnout se tak mohou kusy lavin středních až velkých rozměrů, protože sníh na svazích nedrží.

Mapa lavinového nebezpečí

Ve čtvrtek ráno dvě laviny prachového sněhu zasypaly silnici z Temného Dolu do Horní Malé Úpy. Stalo se to v lokalitě nad Spáleným Mlýnem a mezi lavinami zůstal zablokovaný autobus. Sníh na silnici sjel ze svahu porostlého řídkým lesem.

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. V pátek ráno byla na hřebenech mlha a dohlednost byla do 200 metrů. Teplota byla asi čtyři stupně pod bodem mrazu.

Ročně v horách sjede několik desítek lavin. Poslední obětí laviny v Krkonoších se na konci prosince 2008 stala šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.