Bylo to zatčení jako z kovbojky. Radovan Krejčíř zrovna spal, když do jeho domu v v Johannesburgu policie přišla, popisoval před pár dny nedělní zatčení uprchlého Čecha jeden z jeho právníků Piet du Plessis.

Důvodem zatčení bylo obvinění z ozbrojené loupeže, při němž si měl Krejčíř v doprovodu dalších mužů odnést z obchodu s elektronikou v Pretorii 200 tisíc randů.

Stejně jako v dříve, i nyní ale soud nakonec rozhodl o Krejčířově propuštění na kauci ve výši 30 tisíc randů (přes 73 tisíc korun), napsal server Independent Online s tím, že další soudní stání proběhne 23. dubna.

Z vazby se dostali i další dva obvinění Veselin Laganin a Jason Dominguez - po složení kauce 10 tisíc randů. Dominguez, který se živil také jako nájemný vyhazovač, byl při říjnové loupeži během následné přestřelky s majitelem obchodu zasažen do paže.

Obhájce přitom tvrdí, že Krejčíř byl v celé akci pouhým divákem a k rozhovoru s pákistánskými majiteli pouze doprovázel svého přítele a pomáhal mu získat zpátky ukradené peníze.

Zatčení po třech měsících

Krejčíř navíc prohlašuje, že celé zatčení je jen pomstou vůči jeho osobě, kterou má na svědomí policejní šéf Nathi Mthethwa. Právě na něj obviněný Čech podal trestní oznámení za neoprávněný vstup na soukromý pozemek během domovní prohlídky.

Jeho advokát Mike Hellens k tomu u soudu ještě dodal, že mu není vůbec jasné, proč policie se zatčením kvůli říjnové krádeži čekala více než tři měsíce.

Mezi podmínkami propuštění je například povinnost Krejčíře hlásit se jednou týdně na policejní stanici v místě bydliště, nesmí požádat o cestovní dokumenty a jestli opustí hranice provincie, musí to nahlásit vyšetřovateli.

 

Krejčíř je v JAR podezřelý rovněž z pojistného podvodu ve výši zhruba 4,5 milionu randů (zhruba 11,5 milionu korun). Jihoafrická policie také v poslední době řeší několik případů vražd, v jejichž souvislosti je uváděno Krejčířovo jméno.

Česká justice Krejčíře stíhá v souvislosti s rozsáhlou majetkovou a násilnou trestnou činností. Policistům uprchl při výslechu ve své luxusní vile v Černošicích v dubnu 2005.

Nejprve pobýval na Seychelských ostrovech, poté se přemístil do Jihoafrické republiky, kde se uchází o azyl. Projednávání jeho žádosti se původně mělo uskutečnit v květnu, soud ho ale odložil kvůli nevyřízení žádosti některých médií, která se chtěla slyšení zúčastnit.

http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-54418120-naridil-krejcir-unos-a-odstraneni-podnikatele-soud-ma-spis-na-stole-uz-potreti