Prezident Václav Klaus uvažuje o tom, že poruší pověstné rčení a podruhé vstoupí do téže řeky.

Podle informací České televize se totiž chystá opět veřejně podpořit předsedu pražského městského soudu Jana Sváčka a navrhne senátorům, aby ho zvolili ústavním soudcem. A to i přesto, že Senát už Sváčkovu kandidaturu minulý týden odmítl. V tajném hlasování chyběly ke schválení dva hlasy.

Vyjádření Hradu zatím nemáme k dispozici. Předseda poslanců TOP 09 a Starostové Petr Gazdík však v pořadu ČT Otázky Václava Moravce připustil, že se o Klausově záměru v kuloárech povídá.

"Ano, něco málo jsem o tom slyšel," řekl Gazdík v ČT. "Nepovažuji za příliš šťastné, aby to pan prezident opakoval, ale je to jeho pravomoc a mně nepřísluší se k tomu vyjadřovat," dodal.

Jan Sváček (na snímku) má podle Gazdíka bohatou praxi a byl by pro Ústavní soud obohacením. Když ho však Senát poprvé neschválil, není důvod nominaci předkládat znovu, doplnil Gazdík.

Jan SváčekPodle senátora a místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera by bylo opětovné navržení Sváčka možná až pohrdáním Senátem. "Nechce se mi ničemu takovému věřit," řekl v ČT Dienstbier.

Náhrada za Wagnerovou

Sváček měl nahradit Elišku Wagnerovou, jejíž mandát ústavní soudkyně končí v březnu. Klaus označil jeho odmítnutí Senátem za chybu.

Senátorům však vadily zjeména dvě věci: Sváčkova komunistická minulost a také kontakty s vlivným pražským podnikatelem a šedou eminencí ODS Tomášem Hrdličkou či s bývalým ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem.

Příští rok skončí i Rychetský

Ústavní soudce jmenuje prezident se souhlasem Senátu na dobu deseti let. Letos v červnu skončí mandát ještě soudci Františku Duchoňovi, příští rok hned osmi soudcům včetně předsedy soudu Pavla Rychetského.

Na Ústavní soud jako garanta ústavnosti se mohou za určitých podmínek obracet skupiny zákonodárců, prezident, ale také občané. Ústavní soudci mohou mimo jiné rozhodnout o zrušení zákonů nebo jejich jednotlivých ustanovení, pokud dospějí k závěru, že jsou v rozporu s ústavním pořádkem. Rozhodnutí Ústavního soudu jsou závazná pro všechny soudy i státní orgány.

Související