Stále více šestnáctiletých Čechů pravidelně pije alkohol a opíjí se. Zatímco v roce 1995 se aspoň třikrát za poslední měsíc opilo 14 procent mladých, loni jich byla už pětina.

Nejméně šestkrát v posledním měsíci si pivo dala čtvrtina a tvrdý alkohol 15 procent školáků. Vyplývá to z evropské školní studie o užívání drog dospívajícími ESPAD za rok 2011.

Podle výsledků v ČR poprvé po letech ubylo školáků, co mají zkušenost s marihuanou. Postoj k cigaretám se nemění, denně kouří čtvrtina dětí.

ESPAD je největší evropská studie o užívání legálních a nelegálních drog šestnáctiletými. Poprvé se konala v roce 1995 a opakuje se každé čtyři roky. Loni se jí zúčastnilo 36 zemí. V Česku se do ní zapojilo 3913 žáků devátých tříd a prvních ročníků z 360 škol.

Alkohol už v životě vyzkoušelo 98 procent dotázaných. Polovina dívek a dvě třetiny hochů ho konzumovali nejméně dvacetkrát v životě.

Pivo vede

Za poslední měsíc se napili čtyři z pěti školáků. Zhruba 26 procent mladých si víc než šestkrát v posledních 30 dnech dalo pivo. Je to o pět procent víc než v roce 2007 a o osm procent víc než v roce 1995.

Pivo si dopřávají pravidelně hlavně chlapci. Víc než šestkrát do měsíce si ho dává 37 procent hochů a skoro 16 procent dívek. Dívčí podíl se od roku 1995 víc než zdvojnásobil.

Víno pravidelně pije přes devět procent šestnáctiletých, limonády s alkoholem neboli alkopops si dopřává desetina školáků.

Tvrdého alkoholu se aspoň šestkrát do měsíce napije přes 15 procent mladých - 19 procent chlapců a 12 procent dívek.

Nejméně třikrát se za poslední měsíc opilo přes 21 procent šestnáctiletých. Bylo to skoro 27 procent hochů a 16 procent děvčat. V roce 1995 přitom opilost aspoň třikrát do měsíce znala pětina chlapců a necelých sedm procent děvčat.

Snadná dostupnost alkoholu

Šestnáctiletí nemají problém si alkohol obstarat. Stále víc z nich si ho běžně koupí v obchodě. V roce 2003 si ho takto za poslední měsíc opatřily dvě pětiny mladých, loni už jich bylo 61 procent.

O něco méně než před pěti lety se nalévá mladistvým v restauracích, barech a na diskotékách. V roce 2007 tam aspoň jednou do měsíce pilo alkohol 84 procent školáků, loni 77 procent.

Marihuana na špici

Ve srovnání s předchozími výzkumy mezi mladými loni dál ubývalo těch, kteří měli zkušenosti s nelegálními drogami.

Poprvé se také snížil podíl šestnáctiletých, kteří vyzkoušeli marihuanu či hašiš. I tak jich ale bylo 42 procent.

V roce 2007 s konopnými látkami mělo zkušenost 45 procent šestnáctiletých. Mladým Čechům tak patřila v Evropě první příčka.

Mezi školáky ale zatím neklesá obliba cigaret. Denně kouří čtvrtina z nich. Každý dvanáctý je pak silný kuřák, který denně vykouří aspoň 11 cigaret.

Související