Bývalý šéf pražských strážníků byl ve vazbě kvůli obavě, že by mohl ovlivňovat svědky nebo mařit vyšetřování. Soud nyní zamítl stížnost státního zástupce, kterou podal proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 9 o propuštění.

"Vladimír Kotrouš opustil pražskou vazební věznici na Pankráci v pondělí ve 12:45," řekl mluvčí pankrácké věznice Jiří Dolejší. Na otázky novinářů Kotrouš nereagoval, pouze kolem nich prošel a nastoupil do připraveného vozu.

Policie jej stíhá pro trestný čin přijetí úplatku. Podle detektivů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) jeho obvinění souvisí s přidělením několikamilionové zakázky pro městskou policii.

Případ se podle médií týká firmy Jíša autoservis, která se stará o vozy pražských strážníků. Kriminalisté ale prověřují Kotroušovo jednání i v několika dalších zakázkách.

Přistižen při činu

Kotrouše zadrželi detektivové údajně přímo s úplatkem ve výši několika set tisíc korun loni 25. listopadu ve služebním autě v okolí pražské Jižní spojky.

Učinili tak krátce poté, co zadokumentovali předávku peněz, které podle nich obviněný převzal za přidělení několikamilionového kontraktu na poskytování služeb městské policii.

Někdejší šéf strážníků podle Lidových novin žádal úplatek ve výši 1,5 milionu korun. Podmiňoval tím prý další spolupráci s autoservisem Jíša, který se od roku 2005 stará o auta strážníků a který každoročně dostával od městské policie zakázky za přibližně 30 milionů korun.

"Suma 350 tisíc, o které se mluví v médiích, byla jen první splátka," řekl v lednu státní úředník obeznámený s vyšetřováním.

Policisté Kotrouše zadrželi se 150 tisíci korunami, dva dny předtím však od majitele autoservisu převzal dalších 200 tisíc v označených bankovkách.

Peníze se nenašly

Podle úředníka však 200 tisíc policie nenašla ani u Kotrouše doma ani v jeho kanceláři. V jeho pracovně na ředitelství policie nalezla pouze 72 tisíc korun, nešlo ale o stejné peníze.

Kotrouš byl po zatčení přeřazen na místo strážníka a byl postaven mimo službu. Plat proto podle dřívějšího vyjádření primátora Bohuslava Svobody (ODS) nepobírá.

Město zatím nevyhlásilo výběrové řízení na nového ředitele, vedením městské policie byl pověřen náměstek Ludvík Klema.

V případě odsouzení hrozí Kotroušovi až dvanáctileté vězení.

Související