Bývalý šéf Vrchního státního zastupitelství Vlastimil Rampula, který se smí podle rozhodnutí Městského soudu v Praze vrátit zpět na svůj post, by to měl ještě pečlivě zvážit, myslí si prezidentka Unie českých státních zástupců Lenka Bradáčová. „Měl by se zamyslet nad tím, zda autorita, kterou požívá, je skutečná, nebo mocenská,“ říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

 

HN: Je podle vás návrat Vlastimila Rampuly do čela Vrchního státního zastupitelství v pořádku?

Nemíním komentovat rozhodnutí městského soudu, respektuji ho. Zajímavé bude, jak bude odůvodněno. Druhá věc je, že proces odvolávání funkcionářů státního zastupitelství je natolik složitý, že může být pro laickou veřejnost velmi nepřehledný. To pak může vyvolávat určité spekulace, anebo spíše nepochopení.

 

 

 

 

HN: Co to může znamenat pro samotný úřad, když se do jeho čela vrací člověk odvolaný kvůli chybám ve vyšetřování citlivých kauz?

Návrat pana doktora Rampuly může být pro veřejnost dost nevěrohodný. Už jen proto, co zaznělo během procesu, včetně všech mediálních výroků s tím spojených. Je samozřejmě na něm, jak on sám vnímá tu situaci ze své pozice a jaké kroky bude činit.

HN: To je přece velký zásah do úřadu, pokud je jeho šéf odvolán z takto vážných důvodů...

 

Záleží na tom, jak si bude pan doktor Rampula dál počínat, zda zachová personálie, nebo bude své podřízené dál měnit. Každý vedoucí státní zástupce musí během své funkce zvažovat, jestli autorita, kterou požívá, je autoritou skutečnou, a ne pouze mocenskou. Pokud by to měla být jenom ta autorita mocenská, opřená o psaný zákon, ale nepodložená ničím jiným, tak je samozřejmě na jeho zvážení, zda takový post neopustit. Situaci tam ale důkladně neznám, nechci to soudit.

HN: Tato situace ale přece musí otřást důvěrou v takový typ úřadu.

 

Třeba u nás v Ústí nad Labem také docházelo k několika odvoláním a zpětným návratům, za vše mluví případ střídaní doktora Jankovce a Skřivance v čele zastupitelství. Pro ten úřad to samozřejmě bylo nepříjemné období, neznamená to, že by to ten úřad destabilizovalo. Tam se nicméně nekonaly další zásadní personální výměny. Důležitá je ta kontinuita dalších lidí.

Celý rozhovor si můžete přečíst v úterním vydání Hospodářských novin

Čtěte více v Hospodářských novinách
Související