Prezident Václav Klaus už může rozhodnout o milosti pro podnikatele Tomáše Malinu. A bude to ostře sledovaný verdikt.

Proč? Malina byl totiž odsouzen k pětiletému trestu za stomilionový podvod, k tomu ještě patřil do okruhu lidí blízkých zastřelenému nekorunovanému králi českého podsvětí Františku Mrázkovi, a navíc už se jednou dočkal Klausovy pomoci: prezident mu minulý týden zařídil odklad nástupu do vězení.

Klaus současně oznámil, že s rozhodnutím o milosti ještě počká na posudek o zdravotním stavu odsouzeného muže.

Nemocen?

Posudek teď na Hrad dorazil. Lékaři z vězeňské služby v něm píšou, že by si Malina trest odpykat mohl a že se o něj postarají. Malinův advokát však trvá na tom, že je jeho klient těžce nemocen.

"Další postup v případu záleží nyní na prezidentovi," uvedla mluvčí pražského městského soudu Martina Lhotáková. Podotkla přitom, že kdyby do kauzy Klaus nevstoupil, zaslal by soud Malinovi s největší pravděpodobností příkaz k nástupu trestu.

Podle informací z Hradu bude prezident o milosti rozhodovat na základě toho, jak se zdravotní stav odsouzeného vyvine. Kdy rozhodnutí padne, zatím není zřejmé.

Pokud by Václav Klaus Malinu omilostnil, šlo by o jeden z dalších z případů, které vyvolávají rozpaky. Především proto, že Klaus v minulosti několikrát daroval svobodu i lidem, kteří spáchali ekonomické zločiny se škodou v řádu minimálně desítek milionů korun. 

Týdeník Respekt navíc nedávno upozornil na to, že udělování milostí provází korupce a že svoboda se dá koupit. Hrad ale tyto informace stritkně odmítá.

Malina byl odsouzen za zpronevěru, za stamilionový podvod s pohonnými hmotami dostal pětiletý trest. Kromě zavražděného Františka Mrázka spolupracoval i s Tomášem Pitrem, který byl odsouzen za daňové delikty a v současné době je ve švýcarské vazbě.

 

 

Dva anonymy

O tom, že by i milost pro Malinu nemusela být úplně košer, informoval i server Týden.cz. Ten v úterý uvedl, že Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality prověřuje dvě anonymní udání na to, že si Malina nechal prezidentský pardon zařídit a zdravotní posudky zmanipuloval.

"Prověřujeme nějaké udání ohledně okolností udělení prezidentských milostí, nic podrobnějšího ale nemohu sdělit," řekl serveru mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Za vyjednáním odkladu nástupu trestu podle jednoho z udání stojí Klausův osobní přítel Václav Petr ze společnosti Erpet.

Hrad: Jsou to účelové pomluvy

Mluvčí prezidenta Radim Ochvat ale veškerá obvinění týkající se rozhodování o Malinovi odmítl. "Snažit se vyrobit realitu na základě informací uvedených v anonymním trestním oznámení, kam si může kdokoliv napsat cokoliv, je pouze výrazem laciné senzacechtivosti, neprofesionality a osobní zaujatosti některých novinářů vůči osobě Václava Klause. Veškerá vznesená obvinění samozřejmě odmítáme, neboť se jedná o účelově vymyšlené pomluvy," sdělil.