Vlastimil Rampula od středy opět stojí v čele Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ). A okamžitě po návratu do funkce zvažuje zrušení návrh na odvolání náměstka Libora Grygárka.

Toho se chtěl zbavit Stanislav Mečl, který VSZ dočasně vedl místo Rampuly a ve středu mu úřad oficiálně vrátil. Grygárka chtěl Mečl odvolat kvůli údajným profesním chybám a kontaktům s lobbisty.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) loni Rampulu odvolal na Zemanův návrh. Státní zástupce však rozhodnutí napadl správní žalobou. Městský soud v Praze mu minulý pátek vyhověl a jeho odvolání zrušil.

"Vyčkal jsem ráno příchodu pana doktora Rampuly na úřad a předal jsem mu kancelář. Předal jsem mu tedy formálně úřad a rozloučili jsme se. Bylo to krátké, korektní setkání," popsal Mečl pro server lidovky.cz středeční předávku funkce. "Příliš jsme se na sebe neusmívali, ale neproběhlo nic zvláštního," dodal.

Mečl se nyní vrací do Brna k nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, kterému opět bude dělat náměstka. 

Rampulovo odvolání nebylo zákonné

Pospíšil odvolal Rampulu z funkce šéfa VSZ vloni v říjnu. Rampula s rozhodnutím nesouhlasil a podal žalobu. Pražský městský soud jí před pár dny vyhověl.

"Soud vrátil věc k dalšímu řízení pro vady v řízení a pro nezákonnost, neboť nebylo prokázáno, že vrchní státní zástupce závažně porušil své povinnosti," uvedla ve středu mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Pospíšil podle ní Rampulovi vytýkal, že ve více případech nereagoval na chybná rozhodnutí podřízených státních zástupců. "V tomto směru nebylo prokázáno, že vytýkaná pochybení vyžadovala opatření vrchního státního zástupce a že nešlo o formální, bagatelní nedostatky, které navíc napravili podřízení státní zástupci," uvedla Lhotáková.

Dalším důvodem v návrhu na Rampulovo odvolání byl jeho zásah do kauzy údajného tunelování Investiční a poštovní banky (IPB), když své podřízené vydal pokyn, aby se na místě neodvolávala proti osvobozujícímu rozsudku. Takové rozhodnutí je ale podle soudu vrchní státní zástupce oprávněn vydat.

Pospíšil chce Rampulu odvolat znovu

Ministr spravedlnosti ve středu prohlásil, že o dalším postupu chce se Zemanem rozhodnout v pátek.

Podle Pospíšila v úvahu připadají dvě varianty - podat kasační stížnost proti rozhodnutí městského soudu nebo pokračovat ve správním řízení na ministerstvu spravedlnosti. V druhém případě by prý bylo nutné, aby Zeman doplnil důvody k odvolání Rampuly.

O tom, že Zeman na Pospíšilův pokyn chystá další návrh, psal deník Mladá fronta Dnes (MfD). Podle informací deníku by důvodem mohla být kauza Mostecké uhelné společnosti.

Rampula spolu s dalšími třemi žalobci čelí kvůli průtahům v případu kárné žalobě. Pospíšil kárnému senátu navrhl, aby je zbavil funkcí státních zástupců. Žalobci jakékoli pochybení dříve odmítli.

Související