Kontrola spisů Městského státního zastupitelství v Praze ukázala hned několik pochybení při vyšetřování slavných afér.

Na kontrole od minulého pátku pracovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze a podle Lidových novin a Mladé fronty Dnes zjistilo nedostatky například ve spisu o zásahu komanda v České televizi nebo v armádních kauzách.

Chyby se údajně objevily ve zhruba polovině z 22 případů a některé byly závažné. V části kauz prý vyšetřovatelé neshromáždili všechny důkazy - třeba vyslechli minimum svědků, kteří by mohli pozadí aféry objasnit.

Kontrola prověřila třeba kauzy exministra životního prostředí Pavla Drobila, exministra obrany Martina Bartáka, případ Sazky, armádní zakázky na vozy Dingo a Iveco nebo vyšetřování týkající se ČEZ.

Stanislav Mečl, který ve středu musel v důsledku rozhodnutí městského soudu opustit post vrchního státního zástupce, nechtěl výsledky příliš komentovat. Připustil jen, že určité výhrady jeho lidé mají. Mečla vystřídal v jeho křesle staronový vrchní žalobce Vlastimil Rampula.

Rampulu, kterého jeho kritici považují za zametače kauz, zbavil funkce loni v říjnu ministr Jiří Pospíšil. Soud ale důvody k odvolání označil jako nedostatečné.

Prověrku má nyní do závěrečné zprávy shrnout Rampula.

Související