Z komunální politiky se po smrti svého otce dostal Jiří Dienstbier mladší do Senátu. Pak jej sociální demokraté zvolili po bok Bohuslava Sobotky za místopředsedu ČSSD a před pár dny se stal jedním z kandidátů na prezidenta. Moc Jiřího Dienstbiera mladšího roste. V rozhovoru pro Hospodářské noviny kritizuje prezidenta Václava Klause.

HN: Tvrdíte, že prezident porušuje ústavu. V čem?

Václav Klaus odmítá například podepisovat zákony. Tuto praxi do jisté míry zavedl už Václav Havel, ale v trochu jiné poloze: odmítl podepisovat zákony, které předtím vrátil parlamentu, a byl následně přehlasován. Václav Klaus to „vylepšil“ a občas zákony nevetuje, ale ani je nepodepíše.

HN: Což ale prakticky nic neznamená…

Nepodepsané zákony sice platí, ale je to porušení ústavy a výraz neúcty k ní. Prezident také odmítá ratifikovat některé smlouvy, které předtím prošly parlamentem. Je to případ Lisabonské smlouvy, kdy prezident nemá právo požadovat jakékoliv další podmínky ratifikace.

Dokonce i Ústavní soud už jednou konstatoval, že prezident má povinnost ratifikovat, pokud obě komory přivolí k potvrzení. Třeba dodatkový protokol k Evropské sociální chartě leží prezidentovi na stole už od roku 2003. V tomto směru podnikáme dokonce už v Senátu nějaké kroky, abychom přiměli prezidenta ratifikaci dokončit.

HN: Jak ho chcete přinutit?

V prvním kroku zvolíme obvyklý postup, kdy ho vyzveme, aby v souladu se svými ústavními povinnostmi  smlouvu ratifikoval. Pokud by nadále jednal v rozporu s ústavou, vyvoláme kompetenční spor u Ústavního soudu.

HN: Jak máme rozumět tomu, že Lubomír Zaorálek mluví o výzvě prezidentovi, aby odstoupil?

On nemluvil o právních krocích, ústavních žalobách. On mluvil o výzvě prezidentovi k rezignaci. A když se podíváte, z jakých důvodů odstoupil německý prezident, tak jsou to důvody malicherné proti tomu, co se děje v české politice.

Celý rozhovor s Jiřím Dienstbierem mladším si přečtěte v pátečním vydání Hospodářských novin.

Čtěte více v Hospodářských novinách