Pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula pustil dnes odpoledne na tiskové konferenci video. Bezpečnostní kamera na chodbě státního zastupitelství zachytila dva muže, jak vcházejí do kanceláře jeho náměstka Libora Grygárka.

Jeden z nich nesl batoh. Na dalších záběrech bylo vidět, jak muži místnost opouštějí. Batoh, alespoň podle Rampuly, byl plný. Záběry pocházejí z noci ze 17. na 18. února. Vznikly tedy jen pár hodin po té, co se Rampulu rozsudek vrátil do křesla pražského vrchního státního zástupce.

Rampula proto v pondělí podá trestní oznámení a tvrdí, že dvojici s batohem doprovodil do kanceláře jeho předchůdce Stanislav Mečl. Incident označil za narušení bezpečnosti vrchního soudu a státního zastupitelství.

Kdo je kdo

Vlastimil Rampula stojí nyní v čele Vrchního státního zastupitelství v Praze. Do funkce se ve středu vrátil po zhruba 4 měsících. 

Pavel Zeman je nejvyšší státní zástupce. Ve funkci vystřídal v lednu 2011 odvolanou Renatu Veseckou. Nejvyšší státní zastupitelství sídlí v Brně.

Libor Grygárek pracuje jako náměstek Rampuly a spolu s ním získal veškeré pravomoci zpět. Jeho kancelář navštívili neznámí lidé, které později Zeman označil za pracovníky bezpečnostních složek.

Stanislav Mečl vedl místo Rampuly dočasně Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Časová osa

Říjen 2011 – Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil Rampulu na Zemanův návrh odvolal. Rampula rozhodnutí napadl správní žalobou.

17. února 2012 – Městský soud v Praze minulý pátek vyhověl Rampulově správní žalobě a odvolání zrušil. Vrátil tak Rampulu do funkce. Nebylo prokázáno, že závažně porušil své povinnosti.

17. února, noc – neznámí lidé vstoupili do Grygárkovy kanceláře. Zeman je označil za členy bezpečnostních složek.

22. února – Rampula nastoupil ve středu zpět do úřadu. Spolu s ním se vrátil i jeho náměstek Grygárek.  Mečl, který od listopadu VSZ vedl, se vrátil do funkce Zemanova náměstka.

24. února – Rampula vystupuje před novináře se záběry z bezpečnostních kamer. Podle Zemana tím vyzradil tajné informace.

27. února – V pondělí chce Rampula podat trestní oznámení na osoby, které vstoupily do Grygárkovy kanceláře.

Jen pár desítek minut nato svolal svůj brífink nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Prohlásil na něm, že šlo o akci bezpečnostních složek a Rampula tak vyzradil utajované informace. "Povýšil své osobní zájmy nad zájmy tohoto státu," řekl Zeman s tím, že se pražský vrchní zástupce zachoval neprofesionálně. "Mám za to, že se jedná o prohřešek proti profesionalitě, etice a proti všem principům, kterými se státní zastupitelství řídí," dodal Zeman

Česko tak mohlo sledovat válku žalobců v přímém televizním přenosu.

Zeman staronovému šéfovi pražského vrchního zastupitelství pohrozil trestem, pokud neuzná, "že přestřelil".

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) se po pátečních událostech na schůzce s Pavlem Zemanem definitivně dohodl, že podá kasační stížnost proti rozhodnutí pražského městského soudu, který vrátil Vlastimila Rampulu do funkce šéfa Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ). O stížnosti bude rozhodovat Nejvyšší správní soud.

Rampula: Poznal jsem na videu Mečla

Rampula zdůraznil, že k incidentu došlo v den, kdy soud rozhodl o jeho návratu do funkce. Naznačil, že si dvojice mohla ze státního zastupitelství něco odnést. Nezaznamenal však prý zatím žádnou ztrátu. Uvedl, že na něm poznal právě Mečla, který cizí lidi v Grygárkově kanceláři na půl hodiny uzamkl.

"Kamery zaznamenaly úkony Policie ČR, které byly v souladu se zákonem," tvrdí Mečl. K jakému konkrétnímu případu se vztahovaly, však nesdělil. Uvedl, že má povinnost mlčenlivosti.

Rampula uvedl, že se pokoušel s Mečlem spojit a požádat ho o vysvětlení. To však Mečl odmítl. "Výzvu pana Rampuly jsem neobdržel, ani mě nikdo telefonicky nekontaktoval," řekl. Podle svých slov však již dříve veřejně uvedl, že má dovolenou a není ve své brněnské kanceláři.

Náměstek podle Rampuly v pracovně neměl žádné spisy, v době "vniknutí" do jeho kanceláře byl v pracovní neschopnosti. Důvod, proč tam dvojice vešla, prý nezná. Prohlásil, že je vyloučeno, aby šlo o policejní zásah.

Rampula stojí v čele Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ) opět od středy. Mečl, který byl od počátku listopadu vedením VSZ dočasně pověřen, se vrátil zpět na post náměstka nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Spolu s Rampulou získal veškeré pravomoci zpět i Grygárek, chystají se i další personální změny.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) loni Rampulu odvolal na Zemanův návrh. Státní zástupce však rozhodnutí napadl správní žalobou. Městský soud v Praze mu minulý pátek vyhověl a jeho odvolání zrušil.

Rozsudek
Související