Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil po páteční slovní přestřelce mezi žalobci očekává, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman učiní proti pražskému vrchnímu státnímu zástupci Vlastimilu Rampulovi "nějaká odvolací opatření".

"Politická reprezentace se musí rozhodnout, zda pan Rampula zůstane ve funkci. Pokud zůstane, tak ale asi beze mě," řekl Pospíšil deníku Lidové noviny.

Rampula v pátek novinářům řekl, že do kanceláře jeho náměstka Libora Grygárka na pražském vrchním státním zastupitelství vnikli v noci 17. února dva cizí lidé, které doprovázel Mečl. Událost označil za narušení bezpečnosti vrchního soudu a státního zastupitelství a prohlásil, že podá trestní oznámení.

Za pár desítek minut svolal mimořádnou tiskovou konferenci nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. A opřel se do Rampuly s tím, že šlo o bezpečnostní akc. Nejvyšší státní zástupce podle svých slov zváží, zda se Rampula kárně provinil, nebo zda je jeho vystoupení případným důvodem k jeho odvolání.

Rampula se do funkce pražského vrchního státního zástupce vrátil ve středu poté, co soud zrušil Pospíšilovo rozhodnutí o jeho odvolání.

Pospíšil dnes podle serveru Lidovky.cz zdůraznil, že za změnami na státním zastupitelství si stojí a hodlá v nich pokračovat. "To je moje politika, za kterou si stojím. Je nutné, aby státní zastupitelství bylo obsazeno důvěryhodnějšími osobami," dodal ministr.

Se Zemanem se definitivně dohodl, že podá kasační stížnost proti rozhodnutí pražského městského soudu, který Rampulu vrátil do funkce šéfa Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Související