57,4 procenta syrských voličů odsouhlasilo v referendu novou ústavu, uvedla v pondělí tamní státní televize. Protivládní opozice a Západ hlasování považují za podvod.

Výsledky hlasování byly zveřejněny chvíli poté, co Evropská unie přijala sankce vůči syrské centrální bance a zmrazila účty několika členů syrské vlády.

Nová ústava ruší vedoucí úlohu strany Baas, ale uchovává velké pravomoci prezidenta Bašára Asada. O výsledcích referenda v pondělí informoval podle agentury AFP syrský ministr vnitra Muhammad Ibráhím Šaar.

Podle dostupných zdrojů se hlasovalo jen v klidnějších oblastech, nikoli v místech, která jsou dějištěm bojů. Opozice vyzvala své stoupence, aby referendum bojkotovali. Hlasování totiž považuje za pouhé divadlo, které má pomoci udržet Asada u moci.

Rusko naopak slovy svého ministr zahraničí přivítalo konání hlasování jako "krok směrem k demokracii".

Asad může vládnout až 16 let

Sýrie se dosud řídila ústavou z roku 1973. Hlavní změnou je náhrada článku osm zavedením politického pluralismu. Nynější 8. článek označuje Socialistickou stranu arabské obrody (Baas) za jedinou řídící složku společnosti.

Prezidentovi ale i nový text zaručuje značné pravomoci - bude vybírat premiéra i vládu bez ohledu na parlamentní většinu. V určitých případech bude mít také právo měnit zákony.

Nový ústavní článek 88 omezuje možnost zastávat prezidentskou funkci na dva po sobě jdoucí sedmileté mandáty. Podle článku 155 se však tento zákon začne uplatňovat až od příštích prezidentských voleb, které se mají konat roku 2014. Bašárovi Asadovi, který je prezidentem od roku 2000, to teoreticky umožňuje zůstat u moci ještě dalších 16 let.

Od roku 2000 se v Sýrii konalo referendum dvakrát. Poprvé v roce 2000, když Bašár Asad přebíral po otcově smrti úřad a v referendu tehdy získal údajně 97,29 procenta hlasů. O sedm let později mu pak Syřané mandát obnovili 97,62 procenta hlasů. Odpůrci obojí referenda považují za podvod.