Opoziční ČSSD chce vyvolat ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Vadí jí další plány kabinetu proti prohlubování schodku státního rozpočtu.

Podle předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky vláda rozpočtovou situaci nezvládá a umí jen škrtat a zvyšovat nepřímé daně.

Vedení ČSSD začne tento týden sbírat podpisy pod žádost o svolání mimořádné schůze, která by se měla uskutečnit v březnu.

Opozice nemá na svržení kabinetu dost hlasů. Sobotka podotkl, že hlasování o nedůvěře bude šancí pro vládní Věci veřejné, aby se postavily za svůj volební program. "Uvidíme, jak to dopadne," uvedl předseda ČSSD.

Místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake tvrdí, že její strana se k vyslovení nedůvěry vládě nepřipojí.

Kalouskův plán v praxi: Podívejte, jak by se vám změnily daně a příjmy - čtěte ZDE

"Je samozřejmě právem opozice vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Nicméně v této situaci, kdy doposud neznáme, jaká opatření bude muset vláda přijmout k tomu, aby nastala větší rozpočtová stabilita, je to spíše výkřikem do tmy," uvedl předseda koaličního poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík.

Sobotka: Hrozí rozpad státu

Sociální demokraté vyvolali v tomto volebním období hlasování o nedůvěře vládě už dvakrát. Předloni v prosinci ani loni v dubnu neuspěli, vláda hlasování bez problémů přečkala.

Ekonomičtí ministři se v pondělí shodli na záměru zvýšit daň z přidané hodnoty, omezit růst důchodů a zvýšit daně bohatým.

ČSSD označila pondělní návrhy premiéra Nečase a ministra financí Kalouska za nepromyšlené. "Hrozí rozpad většiny veřejných služeb a státu jako takového," stojí v tiskové zprávě ČSSD.

Oproti politice současné koalice navrhuje ČSSD odložení či zrušení daňové reformy či obnovení progresivního zdanění.

VV: Je to asociální

Ani v Nečasově kabinetu však nepanuje shoda, jak by měly úspory vypadat. Zatímco ODS a TOP 09 jsou pro razantnější škrty, Věci veřejné jsou zatím proti.

"Zmrazení důchodů nám přijde velmi asociální opatření a s tím jsme velmi nespokojeni," reagoval na své vládní kolegy formální předseda Věcí veřejných Radek John. Tvrdé vyjednávání se očekává i u zvýšení DPH.

"Překvapuje nás drsnost opatření proti střední třídě a sociálně slabším," uvedl John na úterní tiskové konferenci VV k rozpočtovým změnám. Strana podle něj bude usilovat také o zavedení majetkových přiznání při majetku nad 20 milionů korun.

Faktický šéf strany a předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta se zase ohradil proti snižování peněz pro resort školství. "Odmítáme vázání prostředků na ministerstvu školství do výše 4 miliard." Navrhovaný krok označil Bárta za "nekonkurenční opatření".

Představitelé strany také navrhli o rok odložit reformu penzí.

Premiér Petr Nečas sice ještě před měsícem odmítal přistoupit na většinu úsporných opatření ministra financí Miroslava Kalouska. Teď ale potřebuje udržet koalici pohromadě, a tak obrátil. Opatrně dává najevo, že by například souhlasil s vyšším zdaněním lidí s příjmem nad 100 000 korun měsíčně.

Plán koalice: Vyšší daně bohatým, zmrazení důchodů. Je to podraz na seniory, křičí ČSSD - čtěte ZDE

Konkrétní podobu stabilizačních opatření chce premiér a předseda ODS Petr Nečas projednat v koalici do konce března, aby od dubna bylo možné zpracovat nutné legislativní změny. Jakékoliv změny musí být podle něj dosaženo ve shodě tří stran koalice.