Řeka Stěnava v Otovicích na Náchodsku dosáhla třetího stupně, Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vyhlásil pro Královéhradecký kraj extrémní stupeň povodňového ohrožení. Oteplení zvedá hladiny řek i jinde v republice, zejména na severu a východě Čech.

Aktuální situace na českých řekách je ZDE

Vysoký stupeň nebezpečí nadále hrozí v Ústeckém a Libereckém kraji, kde ČHMÚ vyhlásil povodňovou pohotovost. Povodňová bdělost, která představuje nízký stupeň nebezpečí, platí pro Jihočeský, Jihomoravský, Olomoucký, Moravskoslezský kraj, Vysočinu a pro Pardubický kraj.

Meteorologové již v úterý varovali před tím, že tající sníh a déšť opět zvednou v nadcházejících dnech hladiny řek v České republice. Problémy může znovu působit nahromaděný led, který blokuje koryta, brání průtoku, a hrozí tak zaplavením přilehlých oblastí. Hasiči spolu s pyrotechniky kry na několika místech během posledních dnů odstřelovali.

Podle webu ČHMÚ se teplota dnes kolem půl šesté ráno pohybovala většinou mezi šesti a devíti stupni Celsia, na dnešek ČHMÚ očekává zataženo až oblačno, místy déšť nebo mrholení, na východě území později místy i polojasno. Nejvyšší denní teploty mají dosáhnout osmi až 12 stupňů Celsia.

Druhého stupně povodňové aktivity, tedy pohotovosti, dosahovaly brzy ráno Svratka v Dalečíně na Vysočině, Stěnava v Meziměstí v Královéhradeckém kraji a řeka Libuňka v Pelešanech v kraji Libereckém. Na řadě dalších míst platil první stupeň neboli povodňová bdělost.

Související