Česká justice překročila Rubikon. Jestliže se letitý spor dvou a snad i více skupin státních zástupců či soudců dal dosud označovat za sofistikovanou studenou válku, pak po noční natáčecí příhodě na pražském Vrchním státním zastupitelství v minulém týdnu věc přerostla v brutální válku horkou.

Dočasný šéf pankráckých žalobců Stanislav Mečl, zamykající dva muže v kanceláři svého náměstka Libora Grygárka, a staronový šéfžalobce - nebo spíše žalobníček - Vlastimil Rampula, promítající ten výjev novinářům: z této žumpy se česká justice jen tak nevyhrabe.

Urputný boj do hrdel

Nejhorší, co by se mohlo stát, by byl radikální zásah politiků. Například kdyby premiér Petr Nečas odvolal Jiřího Pospíšila, na jeho místo nainstaloval třeba vicepremiérku Karolínu Peake a následně pak Pospíšila jmenoval dejme tomu ministrem školství. Špatná by byla i "fifty-fifty" varianta, kdy by s Pospíšilem rezignoval třeba Rampula nebo Grygárek a justici by převzala "nová tvář".

Označit Pospíšila či Mečla a Rampulu za "zlobivé kluky", odklidit je a udělat tlustou čáru za krizovým vývojem i za došetřením některých kauz, to by se totiž někomu mohlo setsakra hodit. A proto nechme obě party bojovat a doufejme, že pravda občas zvítězí.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.