Když měl Libor Veverka před rokem vysvětlit, jak se dostal ke 135 milionům z podezřelé půlmiliardové zakázky na zajištění audiovizuálních služeb při českém předsednictví EU, mluvil jen v hádankách.

"Byla to velmi specializovaná stránka. Nezlobte se, ale nechci zacházet do podrobného vysvětlení," říkal tajemně.

Ve sledované kauze, nazvané podle firmy Promopro, která bez výběrového řízení tendr za 525 milionů vyhrála, je dnes čtyřicetiletý podnikatel Veverka jedním z hlavních podezřelých.

Promopro: Kdo je kdo

Alexandr Vondra

Ministr obrany a tehdejší vicepremiér pro Evropu ustál tlak na odvolání. Opakuje, že neměl se zakázkou nic společného. Úředníci oponují, že Vondra o všem věděl, a chtěl, aby zakázku získala Promopro.

Jaroslav Veselý

Po jeho společnosti Promopro dostala celá kauza jméno. Veselý získal zakázku za 525 milionů korun bez výběrového řízení. Prý nikdo jiný by zakázku nezajistil. Konkurenti namítají, že by vše zvládli levněji.

Vlastimil Maxa

Maxovu NWDC si Promopro najala. Z 378 milionů, které firma dostala, poslal Maxa 135 milionů na účty do Rakouska. Tvrdí, že to byly odměny pro jeho dodavatele - Deeside Service Solutions z Londýna. Z veřejných zdrojů však nejde dohledat, čím se firma zabývá a jaké konferenční služby může nabízet.

Raymond Erickson Christopher

Občan ostrova Dominika v Karibiku a šéf firmy Deeside Service Solutions, na jejíž rakouský účet peníze doputovaly. Spravuje společnosti, jejichž vlastníci chtějí zůstat skryti. Firma se předloni přejmenovala na Inteprod a v Česku vlastnila Intelligent Product zabývající se pronájmem a správou nemovitostí.

Libor Veverka

Majitel Kunratické tvrze v Praze a kamarád J. Veselého. Měl přístup ke kontům v rakouské bance. Připouští, že stojí za Deeside Service Solutions, jíž účty patřily.

Právě on měl přístup k utajovaným účtům v Rakousku, na které zmíněných 135 milionů odteklo.

Policie zná viníky

Policie už podle informací HN zná viníky předražené zakázky. A chystá trestní stíhání. Jména sice zatím neprozradila, nicméně dva důvěryhodné zdroje nezávisle na sobě potvrdily, že půjde o podnikatele a úředníky.

A že se obvinění s největší pravděpodobností vyhne ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), který tehdy českému předsednictví EU šéfoval a po jehož rezignaci volala nejen opozice, ale i koaliční partneři občanských demokratů.

Kudy tekly stamiliony

Kriminalistům pomohl i finančně analytický útvar ministerstva financí, který pátrá po špinavých penězích. Kalouskovi lidé zkraje loňského roku zmapovali celý penězovod.

Ten podle nich vypadal takhle: Úředníci napřed dali zakázku firmě Promopro. Bez výběrového řízení, protože jednoduše prohlásili, že nikdo jiný nedokáže tak velkou zakázku zajistit.

Řetěz dodavatelů

Navzdory takovému tvrzení si však firma Promopro podnikatele Jaroslava Veselého záhy větší část prací musela sama objednat u jiné společnosti - firmy NWDC, které zaplatila 378 milionů.

Tím řetěz dodavatelů neskončil. NWDC si dál najala firmu Deeside Service Solutions, registrovanou v Londýně, jejíž majitele ani šéfy není možné dohledat. A tato společnost přeposlala 135 milionů do malé banky v Rakousku na účty, k nimž měl přístup právě podnikatel Veverka - golfový kamarád Veselého z Promopra.

Špatná paměť

A Vlastimil Maxa z firmy NWDC zase tvrdil, že mu neznámou londýnskou firmu, údajně specialistu na IT, někdo doporučil. Kdo, to si už ale nevzpomněl: "Mám čtyři pět schůzek denně."


 

Zmíněné finanční toky jsou přehledně znázorněny na této grafice:

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se