Předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vanda se chce ucházet v přímé volbě o funkci prezidenta republiky. Věří, že potřebných 50 000 podpisů pod kandidátní listinu získá.

"Pokud bych měl vycházet z toho, jakou podporu mi dávají lidé na setkáních, tak bych řekl, že šance na sehnání podpisů tady je,"  uvedl v sobotu Vandas.

Rozhodnutí o Vandasově kandidatuře údajně padlo na nedávné republikové poradě krajně pravicové strany, která v poslední době například často sympatizovala s organizátory protiromských protestů na severu Čech.

S kampaní chce Vandas začít koncem dubna a předpokládá, že do konce roku navštíví 60 až 80 měst v Česku. Zpočátku bude jeho prezidentská kampaň směřována i ke krajským volbám. Podpisy pod kandidátní listiny ale začne sbírat až v okamžiku, kdy začne platit prováděcí zákon.

Do souboje o prezidentský úřad se už přihlásil někdejší úřednický premiér Jan Fischer, šéfka Suverenity Jana Bobošíková a europoslankyně za KDU-ČSL Zuzana Roithová. TOP 09 usiluje o zvolení svého předsedy Karla Schwarzenberga. Sociální demokraté zvažují nominaci senátora Jiřího Dienstbiera či ekonoma Jana Švejnara.

Občanští demokraté svého prezidentského kandidáta teprve vyberou ve stranických primárkách. Jako možní kandidáti se dosud zmiňovali především místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. V posledních dnech se ale v těchto úvahách objevilo také jméno europoslance a někdejšího hejtmana Evžena Tošenovského.

Související