Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) doufá, že premiér Petr Nečas (ODS) nakonec podepíše evropskou smlouvou o rozpočtové odpovědnosti.

Ze Schwarzenbergova vyjádření v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi vyplynulo, že ministerský předseda pakt začátkem března nepodepsal z vnitropolitických důvodů; s ohledem na odpor části ODS vůči EU a na záporný postoj prezidenta Václava Klause.

Schwarzenberg označil za "pohádky" tvrzení, že smlouva přenáší národní pravomoci na orgány Evropské unie. Vládní mandát pro Nečase byl ohledně podpisu úmluvy podle něho otevřený a žádný postup mu nepřikazoval. Česko se může ke smlouvě připojit kdykoli letos nebo příští rok, podotkl ministr zahraničí. Úmluvu nepodepsala vedle Česka ještě Velká Británie.

Nečas: Schwarzenberg by neměl ztrácet glanc

Premiér Nečas odmítl ministrova slova komentovat. "Nebudu komentovat zahájení prezidentské kampaně pana Schwarzenberga, navíc učiněné v zábavním televizním pořadu, který ani nesleduji," vzkázal Nečas.

Vládní politika se podle něj tvoří na jednání vlády, jejích orgánů či na koaliční půdě, nikoliv v televizi.

"Pan ministr zahraniční by neměl ztrácet glanc. Jednal jsem přesně v souladu s mandátem a rámcovou pozicí vlády, tedy nepřipojit podpis ke smlouvě do té doby, než bude nalezena vládní a koaliční shoda nad způsobem případné ratifikace," dodal premiér s tím, že se drží mandátu vlády a věří, že jej ministr zahraničí nebude zpochybňovat.

"O svém názoru může každý člen vlády své kolegy či premiéra přesvědčit či akceptace své pozice dosáhnout vyjednáváním. Nelze si to vytrucovat či získat vydíráním," dodal Nečas.

Europoslanec ODS Jan Zahradil však tvrdí, že se vláda zavázala k tomu, že smlouvu není možné podepsat bez shody na uspořádání referenda o přijetí společné evropské měny. V okamžiku vstupu Česka do eurozóny by smlouva začala pro Česko platit. Zahradil trvá na tom, že smlouva má řadu kliček a vede k přenášení pravomocí i politickému sjednocování unie.

O euru by mělo rozhodnout referendum

K přistoupení ke smlouvě nyní nemá podle Zahradila nikdo mandát a referendum není aktuální – je ale třeba se na jeho uspořádání shodnout. "Doufám, že se k tomu strany vládní koalice včetně TOP 09 přihlásí," zdůraznil Zahradil.

"Vy tuto zem plíživě vyvádíte z Evropské unie," komentoval Zahradilova slova místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Kvůli nepodepsání smlouvy se podle něho možná vytváří dvourychlostní Evropa a Česko zůstane bokem.

Schwarzenberg: ČR od EU získala už 180 miliard korun

Podobně se vyjádřil i Schwarzenberg, podle kterého Česká republika směřuje na okraj Evropské unie. Česko podle něho dostalo za dobu členství z EU asi 180 miliard korun čistého a nyní "vyvádí, jako by bylo ze strany unie utiskováno".

Zahradil zdůraznil, že v ODS nikdo neříká, že by Česká republika měla Evropskou unii opustit. Klady členství podle něho převyšují nad zápory. Je ale potřeba se podle europoslance pokusit unii zevnitř měnit.

Související