Prezident Václav Klaus chce rozbít Evropskou unii, napsal ve středu německý deník Die Welt.

Klausův záměr dokládá podle listu jak vyjádření prezidentova blízkého spolupracovníka Jiřího Payna, na které se deník odvolává, tak Klausova podpora vstupu Turecka do EU.

Tou český prezident podle Die Welt sleduje zvětšení současných problémů Evropské unie.

Václav Klaus se sice nikdy veřejně nevyslovil pro odchod Česka z Evropské unie, vnitřně je to prý ale pro českého prezidenta "příliš malý cíl", míní Jiří Payne.

"Myslím, že Klaus chce Evropskou unii rozbít," cituje Payna Die Welt a zdůrazňuje, že prezidentův poradce myslí svá slova naprosto vážně.

"V každém státě EU existují skupiny euroskeptiků. Ty v současné krizi přerůstají v proud. Klaus bude cestovat po Evropě a starat se o to, aby tento proud ještě sílil," uvedl podle Die Welt dále Payne.

Podtunelování Evropské unie

"Mezitím Klaus zasahuje jinak," poznamenává německý deník.

"Přimlouvá se například za přijetí Turecka do EU. Ne však proto, aby pro Turecko udělal něco dobrého. Ne, Klaus chce jednoduše zvětšit problémy, které EU už nyní má," soudí Die Welt.

Podle listu se český prezident domnívá, že členství Turecka v EU mocně otřese základy Evropy, a chce tak Evropskou unii "podtunelovat".

Svým antiunijním postojem ovlivňuje Václav Klaus také premiéra Nečase, míní Die Welt.

Nečasovo nedávné rozhodnutí nepřidat se ke smlouvě o fiskální odpovědnosti pramenilo ze strachu z Klause a jeho příznivců uvnitř ODS, stojí v komentáři německého listu. Ten také připomíná, že se Klaus zařekl nikdy v životě nepodepsat nic, co by pocházelo z "kuchyně dua Merkozy".