Za absurdní reality show v přímém přenosu označil ve středu prezident Václav Klaus soud s předsedou poslaneckého klubu Věcí veřejných Vítem Bártou a nyní nezařazeným poslancem Jaroslavem Škárkou.

Úplatkářskou aférou čelných politiků Věcí veřejných se soud zabývá od pondělí. Probírá přitom také mnoho okolností politického fungování nejmenší vládní strany.

Václav Klaus o VV

1. 9. 2011

Václav Klaus glosoval v pořadu České televize aktuální politické dění.

Pochvaloval si, že se Věci veřejné po ročním působení v parlamentu stabilizují a do vládních a parlamentních pozic dosazují politiky, kteří jsou "obohacením naší země".

O Vítu Bártovi se při té příležitosti vyjádřil jako o bystrém politikovi. "Bárta je šikovný homo politicus," řekl.

7. 3. 2012

Při představení své knihy Rok devátý hodnotil Václav Klaus probíhající soudní proces s Vítem Bártou.

"V každém případě je to ničivý prvek vůči politickému systému v České republice. Je to nesmírně riskantní a všechny dohromady nás to zásadním způsobem poškozuje," prohlásil Klaus.

Klaus považuje soud za "nešťastnou věc" a reality show v přímém přenosu, do níž "se plete všechno možné i nemožné" mající souvislost s potenciální trestnou činností a obecnou politikou, vyjádřil se prezident během středečního představování své knihy Rok devátý.

"V každém případě je to ničivý prvek vůči politickému systému v České republice. Je to nesmírně riskantní a všechny dohromady nás to zásadním způsobem poškozuje," prohlásil Klaus.

Klaus loni Bártu pochválil

Už třetí den vyslýchá Obvodní soud pro Prahu 5 svědky v korupčním případu obžalovaného Bárty, kterého Klaus vloni označil za šikovného a bystrého politika.

Podle obžaloby se Bárta snažil koncem loňského roku uplatit své tehdejší stranické kolegy Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí.

Poslankyni Kočí dal Bárta půl milionu korun. Chtěl tak prý posílit svůj vliv ve straně a požadoval po ní, aby vedla poslance VV k loajalitě a kriticky proti němu nevystupovala. Škárkovi pak dal 170 000 korun s tím, že za to má prosazovat jeho zájmy v plzeňské organizaci VV.

Jaroslav Škárka je obžalován z přijetí úplatku. Část peněz dokonce použil. Podle žalobců vše ohlásil pozdě, teprve ze strachu z medializace.

Oba muži v pondělí obžalobu odmítli.

Klaus: Soud je absurdní reality show, poškozuje naši společnost
Václav Klaus

Bárta tvrdí, že šlo jen o půjčky. Kočí se Škárkou prý lžou, snažili se ho svým nařčením zdiskreditovat a pokoušeli se o stranický puč. Kočí se také údajně snažila přeskupit síly v koalici.

Škárka trvá na tom, že o úplatek šlo.