Drobní podnikatelé si budou muset napřesrok pořídit vlastní popelnice. Mělo by tak skončit vyhazování zbytků do cizích kontejnerů. Na tvrdších pravidlech pro zacházení s odpadky teď pracuje ministerstvo životního prostředí, které chystá nový zákon o odpadech.

Často se totiž stává, že například číšník v noci potají vybíhá ze zadního vchodu restaurace s pytlem v ruce a nacpe ho do popelnice vedlejšího domu. "Bohužel, tohle se běžně děje. Chceme novým zákonem nastavit stejná pravidla pro všechny," říká náměstek ministra životního prostředí Ivo Hlaváč, který má novelu na starost.

Živnostníci a firmy si proto od roku 2014 budou muset nechat odpadky svážet od obce. Povinnost postarat se o svůj odpad sice mají už i nyní, jenže především ti menší, například restaurace, holiči nebo malé obchody, si je nechají odvážet jen na oko, třeba jednou za půl roku. To aby úřadům mohli ukázat účet, že se nějakého odpadu zbavují. A zbytek házejí tam, kde se dá.

Co se má změnit?

SPALOVNY

Do roku 2020 musí Česko využívat minimálně polovinu komunálního odpadu. Buď recyklací nebo pálením ve spalovně s energetickým využitím. Nyní se recykluje 24 procent komunálního odpadu a dalších 9 procent se ho pálí a přeměňuje na energii.

KOMPOST

Každé město nebo obec bude muset zajistit sběr bioodpadu. Buď přidáním kontejneru na ulici ke stávajícím kontejnerům s tříděným odpadem nebo ve sběrném dvoře či kompostárně.

POPELNICE

Vybraní živnostníci, jako například restaurace nebo menší obchody, si budou muset nechat svážet odpadky od obce. Ostatní, například stavební firmy, si na to musí najmout firmu. V druhém případě ale obec bude kontrolovat, jestli skutečně firma vyváží všechny odpadky a jestli nekončí v popelnicích lidí.

"Máme s tím skutečně obrovský problém. Hlavně u malých obchodů. Dopadá to na občany, protože platí svoz jejich odpadů. Jiní to hází do košů nebo třeba do lesa," říká předseda Svazu měst a obcí, primátor Kladna Dan Jiránek (ODS).

Hnědá do pětice

Kromě popelnic před obchody ale v ulicích přibudou i nové kontejnery na tříděný odpad - slupky, větve nebo suché kytky už by neměly končit v koši, ale ve speciální hnědé nádobě. Dosud zdobily města jen modré (papír), žluté (plast), bílé a zelené (sklo) popelnice.

Od roku 2014 dostanou ale radnice povinnost zařídit pro své občany i svoz bioodpadu. "Už nyní to v některých obcích funguje, nově to ale budou mít všichni. Pokud to nepůjde zajistit jako kontejner v ulicích, budou muset vytyčit místo na kompost ve sběrných dvorech," říká Jaromír Manhart, který na ministerstvu vede odbor odpadů a na přípravě zákona se podílí.

Jenže povinné svážení kompostu zřejmě prodraží svoz odpadků jako takový - obyvatelům i podnikatelům. "Pro nás by to problém byl, my teď bioodpad neřešíme. Obávám se, že poplatky za svoz to zvýší, bude to další položka. Ideální by spíš bylo lidi motivovat, aby si na pozemcích pořídili kompostéry," říká například Kateřina Novotná, místostarostka Březové nad Svitavou na Pardubicku.

"Problém to zřejmě bude. Lidi i obce to finančně zatíží. Vzniknou tím nové náklady a poplatky za svoz se tím samozřejmě zvýší," dodává předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek. O jak velkou částku půjde, ale nikdo prozatím odhadovat nechce. Dnes lidé platí za odpadky asi 500 korun ročně.