Premiér Petr Nečas se bojí, že právě probíhající soud s neformálním lídrem Věcí veřejných Vítem Bártou může být zpolitizovaný.

Ze soudu s předsedou poslanců Věcí veřejných Vítem Bártou a poslancem Jaroslavem Škárkou (dříve VV) se podle jeho slov nesmí stát politický proces, při němž se předem vytváří atmosféra, že soud má dopadnout podle veřejného mínění.

Nečas to uvedl v odpovědích na dotazy účastníků dnešního Žofínského fóra o ekonomických vyhlídkách země.

"Já se docela bojím vytváření této atmosféry, že soud má dopadnout tak, jak si přeje většina veřejného mínění. To není nic o tom, jestli něco provedl, pan Bárta nebo Škárka, já řeknu otevřeně, že mně je to šumafuk. Jestli něco provedli, soud jim to prokáže, ať jsou odsouzeni, ale zastavme se před tím, že je to politický proces. Nesmí nikdy být, jsme demokratický, právní stát a nezávislý soud má rozhodnout objektivně o vině či nevině konkrétního člověka," řekl Nečas.

Ostře sledovaný soud v kauze údajné korupce ve vládní straně Věci veřejné byl v pátek po pěti dnech přerušen. Soud za týden vyslechl přes 30 svědků - většinou politicky spojených s VV, včetně některých členů vlády. Hlavní líčení bude pokračovat začátkem dubna.

Soud bude rozhodovat o tom, zda předseda poslaneckého klubu VV a exministr dopravy Vít Bárta svým stranickým kolegům půjčoval, nebo je korumpoval.

Nečas už dříve uvedl, že soud nedává důvod ke změnám ve vládě, protože její současní členové v kauze nefigurují. Odchod VV z vlády v souvislosti s procesem s Bártou ale požadují opoziční sociální demokraté. Předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík dnes deníku Právo řekl, že v případě Bártova odsouzení by TOP 09 musela velmi zvažovat další vládní spolupráci s VV.

Nečas dnes poznamenal, že i úvahy o tom, jaké důsledky by pro vládu mělo odsouzení Bárty, vytvářejí nepříznivou atmosféru pro rozhodování soudu. Tlak na soud podle něj vytvářejí i průzkumy veřejného mínění, v nichž se lidé vyjadřují ke kauze VV, o níž soud rozhoduje.

"Uvědomme si, že je to soud na nejnižším stupni, obvodní soud, čili soud, kde profesionální soudce, kde je nepochybné, že podobnému nátlaku nepodlehne, má dva přísedící, což jsou řadové občanky," poznamenal Nečas.

Související