Psal se leden 1993, když operační důstojník české mise UNPROFOR na Balkáně Petr Pavel dostal rozkaz, aby se pokusil osvobodit skupinu padesáti Francouzů z chorvatsko-srbského obležení.

Ta zůstala zablokována v oblasti Goleše, Drače a Karin Plaže a kvůli silné dělostřelecké a minometné palbě mezi znesvářenými stranami se odtud nedokázala hnout. Dva z francouzských vojáků útok nepřežili, hrozilo, že za své mírové poslání v někdejší Jugoslávii zaplatí životem další.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Generál Petr Pavel je jedním z vážných kandidátů, který by mohl na podzim převzít žezlo náčelníka generálního štábu české armády. Padesátiletý zástupce současného šéfa štábu Vlastimila Picka se proslavil především osvobozením 53 francouzských vojáků z válečné zóny mezi Srby a Chorvaty.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.