Lidé, jejichž příjmy přesahují sto tisíc korun měsíčně, se musí připravit, že státu zaplatí vyšší daň. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v nedělním diskusním pořadu České televize potvrdil, že "solidární" se současnou krizí v Česku nemají být pouze důchodci, kterým chce vláda zmrazit penze, ale i bohatí.

Jejich příjmy chce Kalousek zdanit třiceti procenty, a získat tak do státního rozpočtu čtyři až pět miliard korun. Daňové 30procentní sazbě mají podléhat příjmy nad strop sociálního pojistného. Na firemních daních se nic měnit nemá.

Návrh na zvýšení daní bohatým dlouhodobě prosazuje sociální demokracie.

Opatření má být součástí nového kola vládních škrtů. V roce 2013 bude podle ministerstva financí kvůli dodržení schválených schodků rozpočtu nutno ušetřit proti současným návrhům 42,4 miliardy a v roce 2014 již 84,4 miliardy korun. Pro rok 2013 počítá ministerstvo se schodkem rozpočtu 100 miliard a v roce 2014 s deficitem 70 miliard korun.

Je pravděpodobné, že část českých podnikatelů ponese zvýšení daní nelibě. Podle říjnové ankety týdeníku Ekonom jim vadí především to, že stát s penězi neumí hospodařit.

„Byl bych pro vyšší zdanění bohatých, ale ne za dnešní situace. Ročně se u nás z veřejných peněz rozkrade kolem 12 miliard korun – má smysl, abych státu dal o milion korun víc? To je jako posílat peníze do Afriky, kde nejdou k hladovějícím, ale rozkradou je místní banditi,“ poznamenal například majitel pivovaru Bernard v Humpolci Stanislav Bernard. Podobně se vyjádřila většina z dvaceti oslovených podnikatelů.

Kromě zmrazení důchodů a vyššího zdanění bohatých vláda počítá se zrušením porodného a snížením výdajových daňových paušálů živnostníků. Premiér Petr Nečas v pátek oznámil, že kabinet uvažuje také o zvýšení DPH na 21 a 15 procent.

V letošním roce by se kvůli udržení schodku 105 miliard korun měly zmrazit výdaje za necelých 24 miliard korun. Problematické je ovšem vázání 4,5 miliardy korun v rozpočtové kapitole ministerstva školství, které se nelíbí Věcem veřejným (VV) a jejich ministrovi Josefu Dobešovi.

Související