Ministr školství Josef Dobeš (VV) trvá zarputile na svém. Čtyři a půl miliardy korun, které po něm chce ještě letos ušetřit ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), prostě ve svém resort obětovat nemůže. Tvrdí, že maximum je 400 milionů.

Jednání o nutných úsporách ve státním rozpočtu se tak v úterý znovu zasekla.

Ministr financí Kalousek bude chtít  přesto materiál, který počítá s tím, že u výdajů do jedné miliardy korun resorty neutratí 1,5 procenta z celkové sumy a u vyšších výdajů uspoří 3,95 procenta, ve středu na vládě projednat.

"Věci veřejné říkají ne. Nedohodli jsme se, ale budeme se ještě snažit hledat řešení," poznamenal Dobeš při odchodu z asi hodinového jednání s premiérem Petrem Nečasem (ODS), Kalouskem a několika dalšími zástupci koaličních stran.

Vláda je rozhodnutá v letošním rozpočtu vázat výdaje za 23,6 miliardy korun.

Kalousek po schůzce zdůraznil, že diskuse o vládních politických prioritách při vázání výdajů je legitimní. "Vláda má svaté právo rozhodnout se, že některé priority budou kráceny méně. Ovšem za tu cenu, že jiné budou kráceny více," upozornil ministr financí.

Věci veřejné v úterý podle Kalouska nevysvětlily, odkud případně nahradit snížené vázání výdajů ministerstva školství.

VV: Nechceme šetřit na učitelích

"Na tom, že školství bude ta nejvyšší priorita, se, doufám, jsme schopni shodnout všichni. Otázka je té míry," poznamenal Kalousek.

Podle ekonomického experta Věcí veřejných Michala Babáka strana odmítá šetřit na učitelích a vzdělanosti. "Opět připomínáme, že v kapitolách všeobecné pokladní správy a státního dluhu je velmi významná rezerva v minimální výši 20 miliard korun," poznamenal. Proto podle názoru VV není důvod sahat na rozpočet pro školství.

"Myslím, že nemá smysl tuhle diskusi protahovat. Buď tu vůli máme nebo nemáme," dodal ministr financí.

Související