Lavinou kritiky v úterý zahrnula opozice koaliční vládu na mimořádné schůzi, o kterou požádali sociální demokraté ve snaze přesvědčit sněmovnu k vyjádření nedůvěry týmu premiéra Petra Nečase (ODS).

Premiér Petr Nečas (ODS) řekl, že za snahou ČSSD svrhnout vládu vidí spíše snahu o vlastní zviditelnění a o vystupňování napětí ve společnosti. Reformy ministerský předseda hájil. "Bylo to jen teatrální gesto, které jsme si mohli odpustit," uvedl premiér těsně po skončení hlasování. Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka uvedl, že by si přál předčasné volby.

Sobotka: Vláda nemá autoritu a schopnosti

"My jsme přesvědčeni, že naše země, Česká republika, není po pěti letech vlády pravice v dobrém stavu," prohlásil v rozpravě šéf ČSSD Sobotka. Sociální demokraté jsou podle něj přesvědčeni, že vláda nemá ve společnosti autoritu, nemá vizi ani schopnost prosazovat správná strategická rozhodnutí.

"Skončilo období žití nad poměry v celé Evropě," reagoval premiér Nečas. Podotkl, že kabinetu se daří plnit programové prohlášení, ač na koaliční spolupráci není často hezký pohled. V současné hospodářské situaci podle něho státy musí přijímat nepopulární opatření a údaje mezinárodních institucí ukazují, že Česko jde správnou cestou.

Česko je podle Nečase pro finanční trhy důvěryhodným státem. "Opozice hraje nebezpečnou hru s důvěryhodností naší země," zdůraznil. Opozice se podle něho chová jako malé dítě, které sedí na sudu střelného prachu a hraje si se sirkami.

Sobotka ještě před schůzí na tiskové konferenci prohlásil, že pokud vláda padne, je ČSSD připravena jednat o rychlém uspořádání nových voleb, mohly by se konat už v říjnu společně s krajskými a senátními. Jak posléze řekl před poslanci, případné předčasné volby by mohly přinést "demokratickou katarzi". Varoval také, že současná vláda absencí komunikace připravuje cestu k moci nedemokratickým hnutím.

Přehled výroků z jednání poslanců o vyslovení nedůvěry vládě

Bohuslav Sobotka (ČSSD):

"Vláda nemá ve společnosti autoritu, vláda nemá vizi a nemá ani schopnost prosazovat správná strategická rozhodnutí. Zato má tato vláda neuvěřitelnou schopnost šířit kolem sebe chaos a zmatek."

"Vláda Petra Nečase lže lidem. Před volbami lhali Petr Nečas a Miroslav Kalousek o tom, že nebudou zvyšovat daně. Lhali o tom, že zastaví zadlužování státu."

Petr Nečas (ODS) na adresu opozice:

"Hraje si s ohněm jako malé dítě, které sedí na sudu s prachem a škrtá sirkami... Co tato země opravdu nepotřebuje, co nepotřebují její obyvatelé, je politická nestabilita a změna reformního kurzu."

"Balancujeme jako provazochodci nad propastí a opozice v této chvíli chce přeseknout provaz. Vůbec si nepřipouští, že na tom provaze chodí s námi a že tam s námi chodí 10,5 milionu obyvatel této země."

Jeroným Tejc (ČSSD) na adresu kabinetu:

"Jste jako děti, které si hrají se sirkami ve stohu, kdy díky vaší aroganci, kterou k lidem uplatňujete, vyjdou brzy lidé do ulic a možná nebudou mít v rukou jenom transparenty."

"Pan premiér jen ukazuje, že není schopen vnímat realitu. Ukazuje, že mu je vše, co se kolem nás děje, lhostejné, kromě jeho premiérské židle."

Vojtěch Filip (KSČM):

"Pane premiére, vy jste tady řekl, že vy máte lék na tu krizi. Váš lék je jenom točení se v kruhu."

"Vy jste schopni sedět na těch židlích, dokud vás z nich nevynesou."

Lubomír Zaorálek (ČSSD):

"My v ekonomickém výkonu klesáme. A já vám tady mohu říkat celou řadu čísel, která se týkají úrovně inovací, patentů České republiky. Všude klesáme, přátelé."

Vítězslav Jandák (ČSSD):

"Prosím vás, přehodnoťte svůj názor, svou urputnost valašskou, a jděte od válu."

 

Proč by měla vláda Petra Nečase zůstat, nebo skončit. Napište nám svůj názor

 
Váš názor: Na vládu Petra Nečase 
Vaše jméno a obec: 
Váš e-mail: 

 


Lubomír Buchta

To, co se děje v současné době se asi nikomu moc nelíbí, ale ať ta vláda dovládne. Pak přijde vystřízlivění, až vyhrají volby ti demagogové z ČSSD. Opravdu si myslýte, že ten ekonomický pitomec (B. Sobotka), který za svého ministrování v době ek. růstu nadělal 300 miliard dluhů, jen aby se zalíbil některým voličům, je ta správná varianta? A co ta jeho parta? Zaorálek, to je bruselský řiťolezec. Tak jak si jezdily komouši pro zhovadilý nápady do Moskvy, tak on ty zhovadilosti bruselských hlupáků bezmyšlenkovitě přesouvá k nám. Prostě dr. Cvach naší zahraniční politiky. A další papoušci... Rath, Škromach, Hašek. Oni jen kritizují, ok, mají na to právo. Ale když se jich někdo zeptá na řešení, tak se to projeví v odpovědích. Nevědí nic, nebo nechtějí přiznat, že za jejich vládnutí bude ještě hůř. Porovnejte ještě jednou: ek. boom- Sobotka dluh 100 mld, ek. krize- Kalousek dluh 135 mld. Kalouska moc nemusím, ale porovnejte, kdo je větší vůl? Myslím, že je to evidentní.


 

Mirek Valašské, Meziříčí

Bohužel nemáme nic lepšího, měli by se ale víc snažit a jít do úspor, větší efektivity utrácení peněz.
Vláda ČSSD mě děsí. Pomoci firmám, víc se snažit jít do sebe a lidi co nemají výsledky i ministry vyměnit.Dobeš, ač volič TOP O9 mě i Drábek manažersky zklamal a měl by odejít.


anonym, Praha

Rozhodně pro svržení vlády. Dluhy naší země nezpůsobili nezaměstnaní, důchodci nebo sociálně nepotřebné etnikum. Způsobili to politici nezodpovědnými kroky, klientelismem, korupcí a nízkým IQ bez morálních zábran. Své dluhy si musí zaplatit sami, při špatném rozhodování musí nést hmotnou zodpovědnost. Menší revoluce a pár exekucí za vlastizradu by současné vládní elitě jen prospělo. Zákony na to máme. Všichni politici ze všech parlamentních stran nám kradou budoucnost. Jsem pravicově smýšlející člověk, jsem pro demokracii, ale nemáme zde ani jedno z toho. Žijeme v žumpě. Takhle jsme si to v 89. určitě nepředstavovali, byl to podvod.


M. Chmelík, Sázava

Zůstat,protože boj se zadlužením je nutný.Evropa bude tak 10 let bez výrazného růstu a ČR také.Proto je nutné udržet finance na uzdě.Každý bude mít nižší reálné mzdy,ale pokud by se to nechalo nebylo by to o 3-5% ale o 20-30% jako v Řecku a v ostatních jižních státech ( v budoucnu).


Václav Čechtický, Mníšek u Liberce

Text:Rozhodně skončit. Její reformy neřeší to podstatné. Stát je neefektivní,není schopen řádně plnit své funkce, a to hlavně proto, že do rozhodujících úřednických funkcí nejsou vybírání profesionální odborníci, nýbrž lidé, kteří zájmy státu nijak nehájí, naopak. Nefunguje-li stát, není ochota občanů k placení daní. Zákony neplatí pro všechny bez rozdílu, roste frustrace a je z toho začarovaný kruh. To samé platí o nesmyslných rozpočtových škrtech, které mají stejný důsledek: frustrace, snížení spotřeby, z toho plynoucí ekonomická stagnace či dokonce pokles, přičemž výše deficitu státního rozpočtu je stále nepřiměřeně vysoká a růst státního dluhu rovněž. Velmi mi to připomíná "pravicové" vládnutí z první poloviny 90. let, které tuto zemi rovněž vedlo do kritické situace. Tato vláda, podle mého názoru, nemá schopnost vyvést tuto zemi z krize, ale naopak krizi prohlubuje.