V saské Horní Lužici dochází tak často k vloupáním jako v žádném jiném venkovském regionu Německa. Policie tam ruší místa a tamní obyvatelé ztrácejí důvěru ve stát, napsal německý zpravodajský magazín Der Spiegel.

Vrchní policejní komisař Michael Lutter vstupuje do jednací místnosti na inspektorátu v Ebersbachu u německo-české hranice a mává lístkem v ruce. "Dneska jich je 15," říká, "i jeden minibagr."

Je to seznam ukradených aut, po nichž bylo vyhlášeno pátrání, převážně modely Volkswagen, Škoda a Seat. "Dávej pozor, aby vás ten bagr nepředjel," dobírá si ho kolega.

Lutter a jeho kolegové jsou příslušníci spolkové policie, a měli by tak bránit utečencům bez pasu, aby pronikali do Německa přes jeho východní hranici. Ve skutečnosti se však hlavně snaží, aby všechno, co má cenu, nezmizelo za touto hranicí na východě. V Horní Lužici, kde Sasko hraničí s Českem a Polskem, se krade jako nikde jinde v zemi: auta, měď, nářadí, dokonce boty z domovních chodeb.

"Můžou za to politici"

Odpovědná za chytání těchto zlodějů je zemská policie. Saský ministr vnitra za CDU Markus Ulbig chce však v příštích letech zrušit okolo pětiny míst v zemi. V noci jsou tu ulice v obcích a maloměstech liduprázdné. Sousedé se už nenavštěvují, protože nikdo nechce nechat svůj dům bez dozoru. Cizince pozorují s nedůvěrou. "Politici nás nechali na holičkách," stěžují si obyvatelé.

Vrchní komisař Lutter a jeho kolega projíždějí krátce po 14. hodině svým revírem. Po pár metrech prudkého sjezdu přijíždějí po silnici k autodílně Wolfganga Liebschera. Automechanik musel Lutterovy kolegy volat už několikrát. "Pětkrát se ke mně vloupali," říká.

Dvůr jeho autodílny je obehnaný masivním železným plotem, pozemek hlídají detektory pohybu, kamery a alarm. Peníze, které by raději dal do své firmy, musel investovat do zabezpečení. Stále si platí pojistku, ale jak dlouho ještě, ptá se Liebscher. V noci leží s telefonem v ruce v posteli a čeká, kdy se rozezní alarm. "Tak už to dál nejde," tvrdí.

Autodílenský mistr je předsedou zdejšího svazu živnostníků a další podnikatelé si u něj stěžují. Jedná se o vloupání, krádeže a o to, jak se všichni cítí bezmocní. Založili vlastní domobranu, dělali obchůzky a hlídali před svými obchody, každou noc. Už to vzdali. Dlouho to nikdo nevydrží. Strach ale zůstal. "Lidi to ničí," říká Liebscher. On sám nemůže spát, zhubl osm kilo. Potřeboval by psychiatra, který by ho naučil, jak žít se stresem.

Kriminalita v pohraničních obcích přerostla ve vše překrývající problém poté, co na konci roku 2007 vstoupily Česko a Polsko do schengenského prostoru. Se zrušením hraničních kontrol stoupl počet deliktů na saské vnější hranici mezi roky 2009 a 2010 o zhruba 7,9 procenta na 22 117 případů, mezi nimi krádeže, vloupání a přepadení.

Množství deliktů přepočítaných na 100 tisíc obyvatel se u krádeží aut na východní hranici Saska za pět let více než zdvojnásobilo, ze 72 v roce 2006 na 186 v roce 2010. V jediné pohraniční obci je ukradeno šestkrát více aut než v Saské Kamenici a zhruba šedesátkrát víc, než je celoněmecký průměr.

Lutter pochází z Westerstede v Dolním Sasku. Ke službě u nové hranice na východě se přihlásil v roce 1992. Byly to prý tenkrát divoké časy, práce byla zajímavá, byla i kolegyně, a tak zůstal. "Dříve jsme měli co do činění s převaděči a utečenci, dneska jsou to stále více majetkové delikty," líčí vrchní komisař.

Dva světy odděluje louka

Hranice tu je často jen louka, úzký lesík, někdy vede i prostředkem silnice. Levý jízdní pruh Německo, pravý Česko. Levá strana bohatí, pravá chudí. Oběd v restauraci stojí na druhé straně polovinu, také benzin je levnější. Němci tam proto rádi zajíždějí.

Jen ne o víkendech. To se v místech u někdejší hranice konají demonstrace proti Romům, kterým je připisována odpovědnost za nárůst kriminality. Jsou to obětní beránci. Mnoho Romů se nově přistěhovalo, jiní tu žijí už desítky let. Mezi demonstranty se vmíchávají pravicoví radikálové a skandují nacistická hesla. České ministerstvo vnitra tam poslalo 200 policistů, aby tomu udělali přítrž.

Christian Kretschmar z Ebersbachu nechce situaci dramatizovat ani dávat vinu Čechům, Romům, Polákům nebo Němcům. Zavírat před tím oči ale také podle něj nic nepřinese. "Všude taková kriminalita není, proto je potřeba udělat něco tady na východě Saska," tvrdí. Politici jako generální tajemník saské CDU Michael Kretschmer se dosud pokoušeli tyto problémy bagatelizovat jako "pocitovou kriminalitu".

Pocit, že Horní Lužici odepsali, mají tamní obyvatelé už dlouho. Mnoho z nich už ztratilo důvěru v instituce. Jejich region byl "vydán k drancování", říká majitel autodílny Liebscher.