Exekutor z exekutorského úřadu Prahy-západ Jozef Višvader je podezřelý ze zpronevěry více než 80 milionů korun. Peníze složila loni v prosinci na Višvaderův účet společnost Geosan Group v rámci exekučního řízení.

Ministerstvo spravedlnosti a Exekutorská komora v úterý kvůli tomu podaly trestní oznámení. ČTK to řekly vrchní ředitelka kabinetu ministra spravedlnosti Veronika Ludvíková a mluvčí exekutorské komory Petra Báčová. Višvader byl v jiném případu odsouzen a měl by nastoupit do vězení. Jenže, exekutor poté přestal komunikovat a nikdo o něm neví.

Společnost složila u exekutora peníze jako takzvanou jistotu, tedy zálohu ve výši údajného dluhu. Geosan Group se podle Báčové obrátil na Exekutorskou komoru ČR minulou středu s tím, že není jisté, zda Višvader s uloženými penězi nenakládá nezákonným způsobem. Není prý totiž známo, kde se v současnosti Višvader nachází.

"Mgr. Višvader podle sdělení zástupce společnosti Geosan již delší dobu nekomunikuje a zdržuje se na neznámém místě," uvedla Ludvíková. Podle Báčové nyní místa, kde by mohl exekutor být, prověřuje policie.

"Jednání Mgr. Višvadera vnímáme jako selhání jednotlivce... Nyní věc prošetří orgány činné v trestním řízení," uvedla k tomu šéfka komory Jana Tvrdková. Ministerstvo spravedlnosti a exekutorská komora chtějí ve středu provést kontrolu v kanceláři Višvadera a pokusit se zjistit, k jakým pochybením došlo. Báčová podotkla, že na základě dostupných informací bude Višvaderovi pozastaven výkon úřadu.

"Současně ministerstvo zahajuje řízení o odvolání Mgr. Jozefa Višvadera z funkce exekutora, a to v souvislosti se skutečností, že zmíněný exekutor byl pravomocně odsouzen za trestný čin, který nesouvisí s aktuální kauzou, a má nastoupit k výkonu trestu odnětí svobody," řekla ČTK Ludvíková.

Exekuci na Geosan nařídil Okresní soud v Kolíně loni na podzim kvůli pohledávce 74,6 milionu korun liberecké firmy Baltom. Ta zajišťovala většinu prací na likvidaci lagun bývalé ostravské chemičky Ostramo. Likvidaci lagun má na starosti právě Geosan.

Jistota se při exekuci skládá proto, aby exekutor nebo exekuční soud odložil provedení exekuce do pravomocného rozhodnutí o návrhu na její zastavení podaného dlužníkem. Výsledkem pak například je, že dlužník nemá zablokovaný majetek. Pokud není exekuce zastavena, použije se jistota na úhradu vymáhané částky a souvisejících nákladů.

Související