Každý, kdo by opakovaně nabízel prostituci, konzumoval alkohol nebo žebral v místech, na kterých to zakazují obecní vyhlášky, by mohl být na tři měsíce vykázán z obce. Navrhuje to novela zákona o přestupcích, kterou ve středu schválila sněmovna.

Úřady by podle ní mohly za vybrané opakované přestupky ukládat až tříměsíční zákaz pobytu v obci těm pachatelům, kteří zde nemají pobyt trvalý.

Novela zákona, kterou předložili koaliční poslanci, nyní míří do Senátu.

"Smyslem návrhu je ochránit občany před pácháním přestupků," uvedla jedna z autorek předlohy, někdejší chomutovská primátorka Ivana Řápková (ODS). Novela by podle ní měla pomoci starostům řešit nepříznivou bezpečnostní situaci v jejich městech.

Opozice ale předlohu kritizovala. Podle Jana Chvojky (ČSSD) je sankce nepřiměřená. "Existuje vážná pochybnost o souladu novely s ústavním pořádkem," podotkl Chvojka a připomněl, že takový názor zastává i ombudsman Pavel Varvařovský.

Další poslanci namítali, že se pachatelé přestupků přesunou jinam; dodržování zákazu pobytu prý navíc bude těžko kontrolovatelné.

Zákaz pobytu jen pro recidivisty

Ke kontroverzní předloze vznesla připomínky také vláda. Poslanci ji podle nich upravili.

Schválený celkový pozměňovací návrh například stanoví, že přestupek, za nějž by obec mohla sankci zákazu pobytu uložit, by musel být úmyslný. Postižitelní by navíc mohli být jen ti, kteří by se ve stejné obci dopustili závažného přestupku už dříve, a to v průběhu posledního roku.

Sankce by se podle novely nesměla vztahovat na místo nebo obvod, v němž má pachatel trvalý pobyt.

Lidé, kteří by zákaz pobytu porušili, by se dopustili maření výkonu úředního rozhodnutí.

Úřady by také mohly pachateli polovinu trestu odpustit, a zákaz pobytu mu tak zkrátit.

Předloha vymezuje i dobu nočního klidu, a to od 22:00 do 06:00 hodin. Podle dalšího schváleného pozměňovacího návrhu by obce mohly vyhláškou stanovit výjimky, kdy by se noční klid mohl zkrátit, případně kdy by neplatil vůbec.

Související