Dva obviněné v kauze údajné korupce na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ve středu pustili z vazby, řekla ČTK mluvčí ruzyňské věznice Pavla Bohatová. Uplynula totiž doba, po kterou mohli stíhaní ve vazbě být.

Na svobodě je někdejší šéf státního podniku Petr Laušman a také bývalý právník ŘSD Robert Wolf, uvedl server Týden.cz. Někdejší výkonný ředitel podniku Michal Hala a předseda představenstva společnosti Monstera International Jiří Neužil zatím zůstávají ve vazbě.

"V jednom případě bylo rozhodnuto o tom, že se za přijetí dalších opatření propustí z vazby. Proti tomu však státní zástupkyně podala stížnost," řekl ČTK mluvčí Okresního soudu Praha-východ Jiří Wažik.

Neužil by mohl utéct

Rozhodovat tedy nyní bude pražský městský soud. Podle serveru je nepravomocně propuštěným Hala. U Jiřího Neužila hrozí obava, že by mohl utéct, proto jej soud ponechal ve vazbě.

Jeden z exmanažerů ŘSD Hala uzavřel podle policie v roce 2006 se dvěma společnostmi nevýhodné smlouvy a jejich dodatky o pronájmech pozemků a vybudování odpočívadel na dálnicích D47 a D5. Kdyby stát pronajímal pozemky bez prostředníků, mohl podle kriminalistů získat více než 264 milionů korun, které inkasovaly na jeho úkor soukromé firmy.

Dva bývalé manažery ŘSD Laušmana a Halu policisté viní z přijímání úplatku a porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Někdejší právník podniku Robert Wolf je stíhán pouze pro druhý z trestných činů. Třiapadesátiletý majitel dvou společností Jiří Neužil je podezřelý z toho, že v letech 2005 a 2006 dal jako úplatek za uzavření smluv exmanažerovi ŘSD 15 milionů korun. Kromě toho prý muži zajistil vlastnictví bytu v Krkonoších v hodnotě nejméně 1,7 milionu korun. Policie jej stíhá pro trestné činy podplácení a porušování povinností při správě cizího majetku.

ŘSD také podalo začátkem ledna trestní oznámení kvůli převodům pozemků v okolí pražské Ruzyně. Do údajně nevýhodných transakcí týkajících se výstavby pražského okruhu prý byla zapojena i část bývalého vedení ŘSD, tedy například i Laušman nebo Hala. Hala to však ve svém prohlášení popřel.

Související