Martina Kocourka prověřuje v místě jeho bydliště protikorupční policie kvůli kauze, která vyvrcholila Kocourkovým odchodem z vlády a kterou zahájila na začátku listopadu zpráva o tom, že ministrova matka uzavřela 3. března 2008 smlouvu se společností Key Investments. Už o týden později se totiž na jejím účtu objevily dluhopisy společnosti v hodnotě 16 milionů korun. Kocourkova matka je za několik měsíců prodala za 16,14 milionu Kč.

Informace o zahájení prověřování sdělila serveru Týden.cz bez bližších podrobností policejní mluvčí pro Prahu-západ Štěpánka Zatloukalová.

O případ se již delší dobu zajímá také Útvar odhalování korupce a finanční kriminality, zatím však stále shromažďuje a vyhodnocuje dokumenty. Zkoumá, zda Kocourkovo jednání nenaplnilo skutkovou podstatu trestného činu. V úvahu připadá podvod či úplatkářství, píše server.

Kocourek popíral možnou korupci a za několik dní prohlásil, že uvedené peníze byly jeho osobní, ale také historické rodinné prostředky. Ministr vysvětloval, že v roce 2008 nechtěl, aby jeho osobní prostředky a prostředky rodinných příslušníků byly ohroženy problémy, které měl se svou bývalou manželkou. Peníze proto podle svých slov nechal převést na účet své matky, aby je "odklonil" od problémů s rozvodem.

Kromě možného obvinění čeká exministra soudní jednání s bývalou manželkou, která se domáhá právě poloviny z 16 milionů korun, které její bývalý manžel před rozvodem skryl. Žalobu na neplatnost smlouvy o vyrovnání společného jmění manželů, kterou Olga Kocourková s manželem v rámci rozvodu uzavřela, podala žena nedlouho poté, co se o tom dozvěděla.

Související